Ευρωπαϊκό Νέων 420 & 470: “Χάλκινο” το “δίδυμο” Κερκέζου – Γιαννούλη στην U17 (pic)

Πολύ καλή εμφάνιση από τις δύο αθλήτριες του Ι.Ο. Πειραιώς, στα 420, στην διοργάνωση που ολοκληρώθηκε στην Πορτογαλία.

Βάθρο για το “δίδυμο” Ιακωβίνα Κερκέζου και Δανάη Γιαννούλη του Ι.Ο. Πειραιώς, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ιστιοπλοΐας Νέων, για σκάφη 420 & 470 (420 open European Junior Championship), στην κατηγορία U17 νεανίδων, στα 420, που ολοκληρώθηκε στην Βιλαμούρα της Πορτογαλίας.

Η Κερκέζου και η Γιαννούλη κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο σε σύνολο 18 σκαφών. Οι θέσεις τους ήταν 1, 16, 10, 49 (σ.σ. την αφαίρεσαν ως τη χειρότερη κούρσα), 20, 5, 1, 16 και 10. Στη γενική βαθμολογία των 48 σκαφών από 12 χώρες (μαζί με τα αγόρια) τερμάτισαν 7ες με 79 βαθμούς.

Προπονητής των δύο αθλητριών είναι ο Ανδρέας Παπαδόπουλος.

Οι αγώνες άρχισαν στις 19 του μήνα και ολοκληρώθηκαν σήμερα (26/07), με την συμμετοχή 310 ιστιοπλόων. Πρωτάθλημα που ξεκίνησε με ασθενείς ανέμους, με και 3 ιστιοδρομίες, τις δύο πρώτες ημέρες. Ακολούθησαν δύο ημέρες χωρίς κούρσες, εξαιτίας της άπνοιας, ενώ οι αγώνες τελείωσαν μ’ ένα “γεμάτο” διήμερο, με ανέμους 10-13 κόμβους και ωραίο κυματισμό, με αποτέλεσμα να γίνουν 6 κούρσες και το Ευρωπαϊκό ολοκληρώθηκε με 9 συνολικά ιστιοδρομίες.

Στην ίδια κατηγορία πολύ καλή εμφάνιση και από τις Μαρία-Ιωάννα Σαρικαβάζη και Λυδία Ράπτη, του Ν.Ο. Παλαιού Φαλήρου, που τερμάτισαν στην 16η θέση της γενικής με 132 β.π. και στην 5η στις νεάνιδες.

Η ελληνική αποστολή κατέκτησε δύο ακόμα μετάλλια,
το χρυσό στην κατηγορία U17 με τους Παναγιώτη Σωτηρίου και Σίμο Μιχαλόπουλο και
το αργυρό μετάλλιο με την Δήμητρα Βαρθολομαίου και την Μεταξία Γώγου..

Στην κατηγορία 420 Open νικητές αναδείχθησαν ο Ίαν Γουόκερ και Φιν Ντίκε για την Ισπανία με διαφορά 42 βαθμών ποινής. Τους ακολούθησαν στο βάθρο οι επίσης Ισπανοί Μαρκ Μεσκίδα και Ραμόν Τζάουμε και οι Φρέντι Πάρκιν και Άσερ Μπεκ από τις Ηνωμένες Πολιτείες.