Παγκόσμιο J/24: Η προτελευταία ημέρα (vid)

Μικρές οι διαφορές στη γενική λίγο πριν την ολοκλήρωση της διοργάνωσης.

Μόλις τέσσερις βαθμοί χωρίζουν τα πρώτα τέσσερα σκάφη ενόψει της τελευταίας ημέρας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα J/24 που διεξάγεται στο Κόρπους Κρίστι του Τέκας. Ο Πολ Φέρστερ με το Grand Slam 2 παραμένει πρωτοπόρος με 21 βαθμούς έχοντας μία τέταρτη και μία έβδομη θέση την τέταρτη ημέρα δράσης. Ο Μάικ Μάρσαλ με το American Garage και ο Νομπουγιούκι Ιμάι με το Siesta ισοβαθμούν στους 24 ενώ ένα ακόμα βαθμό πιο πίσω βρίσκεται ο Τζον Μολικόνε με το New England Ropes.

Ο Φέρστερ είναι πρωτοπόρος και στην κατηγορία Κορίνθιαν με την συμμετοχή 27 σκαφών, μπροστά από τον Ιμάι και τον Τζέιμς Φρίντμαν με το LOL. Η ταχύτητα του ανέμου ήταν μεταξύ 19 και 22 κόμβων και είχαμε την πρόωρη εκκίνηση για τους Μάρσαλ, Γουίτμορ και Όντενμπακ. Στον όγδοο αγώνα οι ριπές ανέμου άγγιξαν και τους 33 κόμβους. Ο Ιμάι πήρε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση με δεύτερο τον Φαστίτζι και τρίτο τον Μολικόνε ο οποίος ήταν τρίτος και στο δεύτερο αγώνα της ημέρας. Νικητής εκεί ο Όντενμπακ με το Bogus, μπροστά από τον Μάρσαλ.