World Final: Ιστορική νίκη για τον Φον Έκερμαν (vid)

Ο Χένρικ Φον Έκερμαν έγραψε ιστορία στην Όμαχα καθώς έγινε ο πρώτος Σουηδός που νικά στον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου υπερπήδησης εμποδίων.

Αγωνιζόμενος με το King Edward, ο Φον Έκερμαν, μέλος της σουηδικής ομάδας που πήρε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αναδείχθηκε νικητής μετά από δύο έντονους γύρους.

Ο 41χρονος ιππέας ο οποίος την περασμένη σεζόν πήρε τον τίτλο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, είχε 5 βαθμούς ποινής όπως και ο Ολλανδός Χάρι Σμόλντερς, μπαίνοντας στο δεύτερο γύρο. Ο Σμόλντερς έκανε το λάθος ρίχνοντας το 9ο εμπόδιο και έτσι ο Έκερμαν αξιοποίησε την ευκαιρία με την άπταιστη διαδρομή ενώ ο Σμόλντερς έπρεπε να αρκεστεί στη δεύτερη θέση για 3η διαδοχική φορά.

Η Αμερικανίδα Χάντερ Χολογουέι πήρε την 3η θέση με 11 βαθμούς ποινής, όσους είχε και ο Γιούρι Μανσούρ ωστόσο ο Βραζιλιάνος είχε βραδύτερο χρόνο.