Παγκόσμιο Κύπελλο Υπερπήδησης: Νικητής ο Τίμε στην Οκάλα (vid)

Ο Γερμανός Άντρε Τίμε αναδείχθηκε νικητής στον τελευταίο προκριματικό αγώνα για το παγκόσμιο κύπελλο υπερπήδησης εμποδίων από τη ζώνη της βόρειας αμερικανικής λίγκας στην Οκάλα της Φλόριντα.

Αγωνιζόμενος με το άλογο της ζωής του, όπως το χαρακτήρισε, το DSP Chakaria, ο Τίμε ήταν ο καλύτερος από τους 11 συνδυασμούς που πήραν μέρος στο jump off. Η δεύτερη θέση πήγε στη Μαρία Γκαμπριέλα Μπρουγκάλ Γκάσο από τη Δομινικανή Δημοκρατία, η οποία σημείωσε το καλύτερο αποτέλεσμα της καριέρας της ενώ το βάθρο συμπλήρωσε ο Βραζιλιάνος Σαντιάγκο Λάμπρε με το Chacco Blue II, ένα άλογο που είναι τυφλό από το ένα μάτι.
Επόμενος σταθμός, οι τελικοί της σεζόν, που θα διεξαχθούν το διάστημα τέσσερις με 8 Απριλίου στην Όμαχα της Νεμπράσκα των ΗΠΑ, εκεί που το 2017 τον τίτλο είχε πάρει ο Αμερικανός ΜακΛέιν Γουόρντ.