Global Champions Tour: Νικητής στη Ντόχα ο Βαϊσχάουπτ, 5η η Μυτιληναίου (vid)

Ο Φίλιπ Βαϊσχάουπτ με το Just Be Gentle πήρε τη νίκη στο πρώτο γκραν πρι της σεζόν του Global Champions Tour.

Στην Αλ Σακάμπ Αρένα της Ντόχα ο Γερμανός πήρε την πρώτη του νίκη σε αυτό το επίπεδο από το 2012 σταματώντας το χρονόμετρο στα 34,37 δευτερόλεπτα με ένα άλογο που δεν είχε προηγούμενη εμπειρία σε τουρνουά 2 αστέρων.

Συνολικά 39 συνδυασμοί πήραν μέρος με 12 από αυτούς να περνούν στον τελικό γύρο. Δεύτερος κατετάγη ο επίσης Γερμανός Κρίστιαν Κούκουκ ο οποίος ήταν βραδύτερος για μόλις 5 εκατοστά του δευτερολέπτου από τον Βαϊσχάουπτ. Τρίτος ο Γάλλος Σιμόν Ντελέστρ σε απόσταση 9 εκατοστών του δευτερολέπτου.

Από ελληνικής πλευράς η Ιόλη Μυτιληναίου κατέλαβε την 5η θέση ενώ επόμενος σταθμός είναι το Μαϊάμι το διάστημα 12 με 15 Απριλίου.