Παγκόσμιο Κύπελλο Υπερπήδησης: Νικητής στο Άμστερνταμ ο Επεγιάρ (vid)

Ο Ζουλιάν Επεγιάρ από τη Γαλλία έφτασε τις τρεις νίκες στα προκριματικά της δυτικής ευρωπαϊκής λίγκας για το παγκόσμιο κύπελλο υπερπήδησης εμποδίων παίρνοντας την πρώτη θέση στο Άμστερνταμ της Ολλανδίας με το Donatello d’Auge.

Ο Γάλλος ιππέας, που πήρε τη νίκη σε Λιόν και Μαδρίτη, επικράτησε 7 συνδυασμών στον τελικό γύρο, το jump-off, μπροστά σε 9.000 θεατές. Τη δεύτερη θέση κατέλαβε ο 23χρονος Έντουαρντ Σμιτζ από την Ελβετία, ο νεότερος που πήρε μέρος στον αγώνα ενώ ο Βραζιλιάνος Γιούρι Μανσούρ είχε επίσης διπλή άπταιστη διαδρομή και με τον τρίτο καλύτερο χρόνο πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Με τη νέα του νίκη ο Επεγιάρ βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας και έχει εξασφαλίσει την παρουσία του στους τελικούς που θα διεξαχθούν στην Όμαχα των ΗΠΑ τον Απρίλιο. Ο Γάλλος έχει 92 βαθμούς ενώ ο νούμερο 1 στην παγκόσμια κατάταξη, ο Σουηδός Χένρικ Φον Έκερμαν, τον ακολουθεί στους 88. Τρίτος ο Γερμανός Ντάνιελ Ντόισερ με 70.