FEI Nations Cup: Διπλή επιτυχία για το Βέλγιο (vid)

H ομάδα του Βελγίου με τους Κεν Βέρικε, Γκρεγκορί Βατελέ, Ζιλ Τομά και Ζερόμ Γκερί πήραν τον τίτλο του κυπέλλου εθνών στην υπερπήδηση εμποδίων εξασφαλίζοντας και την παρουσία τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 στο Παρίσι.

Η ομάδα της Ελβετίας βρισκόταν στην κορυφή της ομαδικής κατάταξης με τέσσερις βαθμούς ποινής έχοντας ολοκληρώσει την παρουσία τους. Τότε ήταν που ο έμπειρος Ζερόμ Γκερί για το Βέλγιο έκανε την εμφάνισή του στην αρένα της Βαρκελώνης με το Quel Homme De Hus. Ο κάτοχος του χάλκινου μεταλλίου στο ομαδικό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο είχε άπταιστη διαδρομή με το Βέλγιο να ολοκληρώνει χωρίς βαθμό ποινής και να παίρνει το εισιτήριο για το Παρίσι.

Η Γαλλία κατέλαβε τη δεύτερη θέση καθώς είχε τέσσερις βαθμούς ποινής, όπως και η Ελβετία, ήταν ταχύτερη ωστόσο με συνολικό χρόνο από τους τέσσερις συνδυασμούς στα 241,32 δευτερόλεπτα έναντι 244 που είχαν οι Ελβετοί.