LGCT: Πρωτειά Ντάνιελ Ντόισερ στη Νέα Υόρκη (vid)

Στον 14ο και προτελευταίο σταθμό της σεζόν στο Longines Global Champions Tour, στη Νέα Υόρκη, ο Γερμανός Ντάνιελ Ντόισερ πήρε τη νίκη με το Scuderia 1918 Tobago Z σε έναν τελικό γύρο με την παρουσία τεσσάρων συνδυασμών που βρέθηκαν σε απόσταση μόλις μισού δευτερολέπτου.

Με φόντο το Άγαλμα της Ελευθερίας ο Ντάνιελ Ντόισερ πήρε τη νίκη με άπταιστη διαδρομή στον τελικό γύρο και επίδοση 41,07 δευτερολέπτων, μόλις οκτώ εκατοστά μπροστά από τον Βέλγο Πίτερ Ντεβός.  Το βάθρο ολοκλήρωσε η Μάλιν Μπάριαρντ-Γιόνσον από την Σουηδία.

Ο Σέιν Σουίτναμ από την Ιρλανδία αν και δεν πέρασε στο jump-off εξασφάλισε την παρουσία του στο Super Gran Prix της Πράγας το Νοέμβριο και θα διεκδικήσει το έπαθλο των 1,25 εκατομμυρίων ευρώ, όπως το 2019.

Ο Μπεν Μέιρ έχασε την ευκαιρία να εξασφαλίσει τον τίτλο για τρίτη φορά στην καριέρα του, κάτι που δεν έχει γίνει ξανά, ωστόσο ο Βρετανός με την έκτη θέση πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας, μπροστά από τον απόντα Γερμανό, τον Κρίστιαν Άλμαν.