LGCT: Νικητής στις Κάννες ο Ντόισερ (vid)

Πρώτος χρονικά στον τελικό γύρο ο Γερμανός επικράτησε με το Bingo Ste Hermelle.

O Ντάνιελ Ντόισερ αναδείχθηκε νικητής στις Κάννες επικρατώντας στον τελικό γύρο με διαφορά 23 εκατοστών του δευτερολέπτου των Σπένσερ Σμιθ και Τεοντόρ Μανσιές που μοιράστηκαν τη δεύτερη θέση ενώ το βάθρο ολοκλήρωσε ο Μπεν Μπέιρ με το Faltic HB στο πλαίσιο του έβδομου γύρου στην σεζόν του Longines Global Champions Tour.

Η νίκη του Ντόισερ σημαίνει ότι ο Γερμανός εξασφάλισε την παρουσία και στο Σούπερ Γκραν Πρι. Στον τελικό γύρο ο Ντόισερ με το Bingo Ste Hermelle ήταν αποφασισμένος να ρισκάρει και το έκανε με άπταιστη διαδρομή σε χρόνο 34,62 δευτερολέπτων. Ο Μαξ Κίνερ είχε επίσης διπλή άπταιστη διαδρομή και παρά το γεγονός ότι είχε ένα καλπαστικό βήμα λιγότερο από τον συμπατριώτη του δεν μπόρεσε να πιάσει τον ίδιο ρυθμό ολοκληρώνοντας σε 37,40 δευτερόλεπτα. Ο Κέβιν Στοτ έριξε δύο εμπόδια ενώ ο Μπεν Μέιρ ήταν βραδύτερος του Ντόισερ με χρόνο 35,68 δευτερολέπτων. Σπένσερ Σμιθ και Τεοντόρ Μανσιές μοιράστηκαν τη δεύτερη θέση με 34,90 δευτερόλεπτα ενώ ο Φερνάντο Μαρτίνεθ Σόμερ που είχε απομείνει ολοκλήρωσε με τέσσερις βαθμούς ποινής.