LGCT: Νικήτρια στο Σεν Τροπέ η Μπάριαρντ-Τζόνσον (vid)

Δεύτερη διαδοχική νίκη και τρίτη συνολικά για μία γυναίκα αυτή την σεζόν.

Η Μάλιν Μπάριαρντ-Τζόνσον με το H&M Indiana πήρε δεύτερη νίκη καριέρας στο Longines Global Champions Tour καθώς επικράτησε στον τελικό γύρο του Σεν Τροπέ. Η μάχη για τον τίτλο στη γενική έγινε ακόμα εντονότερη με τη διπλή άπταιστη διαδρομή του Πίτερ Ντεβός να τον βλέπει να επιστρέφει στην κορυφή της βαθμολογίας. Όπως και το 2019 ο Ντεβός έφυγε πρωτοπόρος της γενικής βαθμολογίας μετά το Σεν Τροπέ καθώς έχει 110 βαθμούς και τον ακολουθεί ο Ζιλ Τομά με 101 ενώ ο Λούντγκερ Μπιρμπάουμ που δεν πήρε μέρος, έπεσε στην τρίτη θέση την οποία μοιράζεται με τον Κρίστιαν Κούκουκ.

Η κορυφή στον τελικό γύρο άλλαζε γρήγορα χέρια μέχρι που η Μάλιν Μάριαρντ-Τζόνσον έκανε την εμφάνισή της με το H&M Indiana. Με άπταιστη διαδρομή και με πολύ γρήγορο ρυθμό στο τελευταίο κομμάτι η Σουηδέζα σταμάτησε το χρονόμετρο στα 34,71 δευτερόλεπτα, επίδοση που αποδείχθηκε και η καλύτερη. Η συμπατριώτισσά της, Ανίκα Άξελσον, που ακολούθησε, έκανε σαφές ότι πηγαίνει για τη δεύτερη άπταιστη διαδρομή χωρίς να ρισκάρει με το χρόνο. Ο Γάλλος Κέβιν Στοτ, ο τελευταίος της αντίπαλος, έκανε την άπταιστη διαδρομή αλλά με 36,82 δευτερόλεπτα έμεινε εκτός της πρώτης πεντάδας.