ΑΕΚ – Διομήδης Άργους 30-24: Νίκη πριν τον Ολυμπιακό για την Ένωση

Η ανδρική ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ

Με νίκη συνέχισε η ΑΕΚ την πορεία της στην Handball Premier, επικρατώντας με 30-24 του Διομήδη Άργους για τη 13η αγωνιστική στο “Γ. Κασιμάτης”.

Η Ένωση άργησε να βρει ρυθμό στην αρχή, όμως στη συνέχεια κέρδισε χωρίς πρόβλημα και πλέον στρέφεται στο ματς με τον Ολυμπιακό στην Ηλιούπολη.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Διομήδης πίεσε αρκετά τους “κιτρινόμαυρους”, με τις δύο ομάδες μέχρι το 20ο λεπτό να πηγαίνουν μαζί στο σκορ (8-8). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στην άμυνα αναγκάζοντας την φιλοξενούμενη ομάδα να πετύχει μόλις ένα γκολ σε 12 λεπτά, με το σκορ ημιχρόνου να είναι 14-9.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα, όντας σταθερά μπροστά με +5, ενώ βρέθηκε και στο +7 (25-18). Έτσι, η ΑΕΚ με καθαρό μυαλό μέχρι το τέλος επικράτησε 30-24.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-6, 7-7, 10-8, 12-8, 14-9 (Ημ.), 17-11, 19-12, 22-16, 25-18, 26-21, 30-24.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τικ 1, Κρητικός 2, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 8, Μάλλιος, Τέππερ, Ηλιόπουλος, Τόμε 3, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Μίλερ 7, Λέμος, Κεδέρης 2.

Διομήδης Άργους (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστούλας, Αναστασίου 1, Τσάκαλος, Τσέλιος 2, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 6, Ασβεστάς 1, Μπάγιος 1, Κωστακιδης 3, Μάνθος 1, Μπεκιάρης, Ορφανός, Νικοληνταής, Σαλέμ 6, Στεφανίτσης 3.

Διαιτητές: Βήτας – Σκλαβενίτης. Δίλεπτα: 8-5. Πέναλτι: 7/8-2/3.