Ελλάδα-Λιθουανία 27-21: “Άλμα” πρόκρισης της Εθνικής Εφήβων στην τελική φάση

Η Εθνική Εφήβων στο χάντμπολ

Πρώτη νίκη για την Εθνική Εφήβων U18 στον πρώτο προκριματικό όμιλο του EURO 2024, με την οποία έκανε ηχηρό βήμα πρόκρισης στην τελική φάση.

Η “γαλανόλευκη” επικράτησε με 27-21 της Λιθουανίας για τη 2η αγωνιστική των προκριματικών, και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της πρεμιέρας κόντρα στην Ιταλία μετράει 3 βαθμούς.

Οι Λιθουανοί είχα νικήσει στο πρώτο τους παιχνίδι την Ολλανδία, και η Ελλάδα την αντιμετωπίζει αύριο (Κυριακή 7/1, 15:00) με στόχο το θετικό αποτέλεσμα και την πρόκριση.

Θυμίζουμε, πως οι πρώτες 2 ομάδες του ομίλου παίρνουν το εισιτήριο για τα τελικά στο Μαυροβούνιο, και η Εθνική πλέον είναι ένα από τα φαβορί για την πρόκριση.

Σχετικά με την αναμέτρηση, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα από το 27ο λεπτό και μετά, όταν μετέτρεψε το 12-12 σε 15-12 (σκορ ημιχρόνου).

Η διαφορά αυξήθηκε στην επανάληψη με γκολ του Χαριζόπουλου (17-13), ο Τσιούμας έγραψε το 19-14, και με σωστή διαχείριση στα τελευταία λεπτά η Ελλάδα πήρε μία άνετη νίκη (27-21).

ΕΛΛΑΔΑ (Δάσκαλος): Τσιούμας 5, Ζησιμάτος 3, Λίτσης, Αλεξίου 5, Μπάλτζης, Ταπαντζής 2, Χαριζόπουλος 4, Κατσούνης 2, Σαλτιέλ, Γαβανάς 2, Θεολόγης 1, Κιούσης, Κοτζιάς, Ορφανός 3, Παπαδημητρίου, Σφακιωτάκης

Διαιτητές: Μενέντεζ- Φαμπιάν (Ισπανία), Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 4/4-2/3