Ανασκόπηση χάντμπολ ανδρών 2022-23 (pics, videos)

Πρωταγωνίστησαν ΑΕΚ και Ολυμπιακός στο χάντμπολ ανδρών στις εγχώριες διοργανώσεις της σεζόν 2022-23, ενώ σημαντική άνοδο είχε και ο Δούκας.

Οι “κιτρινόμαυροι” με τους “ερυθρόλευκους” μοιράστηκαν τους τίτλους της σεζόν με τους πρώτους να παίρνουν το πρωτάθλημα και τους δεύτερους το Κύπελλο.

Στους τελικούς της Handball Premier, η Ένωση ήταν ανώτερη από τον Ολυμπιακό και επικρατώντας 27-22 στο τελευταίο παιχνίδι, έκανε το 3-2 στη σειρά και κατέκτησε το 5ο της πρωτάθλημα. Την 3η θέση πήρε ο ΠΑΟΚ με 33 βαθμούς και 4η ο Διομήδης με 28.

Οι άτυχοι της περσινής σεζόν ήταν τα Βριλήσσια και η ΧΑΝΘ, που κατέβηκαν στην Α2 Ανδρών. Τη θέση τους πήραν δύο ιστορικά σωματεία. Ο λόγος για τον Πανελλήνιο και τον ΓΑΣ Κιλκίς.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ HANDBALL PREMIER 2022-23

Όσον αφορά το Κύπελλο, Ολυμπιακός νίκησε τον Δούκα 28-27 στον τελικό και πήρε το τρίτο του τρόπαιο στον θεσμό. Στο Final-4 που πραγματοποιήθηκε στο Ναύπλιο συμμετείχαν, επίσης, ΑΕΚ και Διομήδης Άργους.

Εκτός του Κυπέλλου, οι Πειραιώτες κατέκτησαν και το Super Cup στον τελικό με την ΑΕΚ, επικρατώντας στις λεπτομέρειες με 26-25.

Στην Ευρώπη όλες οι ομάδες μας αγωνίστηκαν στο European Cup, όμως δεν πήγαν πολύ μακριά στη διοργάνωση. Η ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό έφτασαν μέχρι τους “32”, ενώ ΠΑΟΚ και Πυλαία σταμάτησαν με το “καλημέρα” την πορεία τους.

Έγραψε ιστορία η Εθνική Ανδρών και προκρίθηκε στο EURO

Μετά από 19 χρόνια αναμονής, η Εθνική Ανδρών βρέθηκε και πάλι στην ελίτ του ευρωπαϊκού και παγκοσμίου χάντμπολ, πανηγυρίζοντας μια μεγάλη πρόκριση στην τελική φάση του ΕURO για πρώτη φορά στην ιστορία της!

Η Ελλάδα είναι για δεύτερη φορά σε μεγάλη διοργάνωση μετά το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2005, καθώς έκλεισε μία από τις 24 θέσεις του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2024 που θα διεξαχθεί στη Μέκκα του χάντμπολ τη Γερμανία, το διάστημα 10-28 Ιανουαρίου.

Με την εξαιρετική παρουσία της στον όμιλο όπου συγκέντρωσε 6 πόντους και φυσικά τη σπουδαία νίκη με 32-28 στη Χαλκίδα επί της Ολλανδίας, κατέκτησε την 3η θέση και προκρίθηκε ως μία από τις τέσσερις καλύτερες 3ες όλων των ομίλων.

Η Εθνική Ανδρών στην πρώτη της συμμετοχή στη διοργάνωση έχει κληρωθεί στον 6ο όμιλο με αντιπάλους την παγκόσμια πρωταθλήτρια Δανία, την Πορτογαλία και την Τσεχία.

Πρωταθλητής χειμώνα για τη σεζόν 2023-24 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ΣΦΠ/Όμιλος Ξυνή ήταν ο μεγάλος νικητής του εξ’ αναβολής ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Handball Premier με 27-23 απέναντι στην ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.

Οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 16/16 στη σεζόν, έχοντας μόνο νίκες σε όλες τις διοργανώσεις (Σούπερ Καπ, Πρωτάθλημα, Ευρώπη) και κατέκτησαν τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα στην αυλαία του Α’ γύρου.