ΑΕΚ-Πανελλήνιος ΓΣ 38-16: Εύκολη επικράτηση για την Ένωση στο «Γ. Κασιμάτης»

Την εντός έδρας νίκη με σκορ 38-16 πανηγύρισε η ΑΕΚ επί του Πανελλήνιο ΓΣ στο «Γ. Κασιμάτης», για την 10η αγωνιστική της Handball Premier. Η «Ένωση» πήραν διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο, έκαναν διαχείριση το προβαδίσματός τους στην επανάληψη, και πήραν μια εύκολη νίκη.

Ο προπονητής των “κιτρινόμαυρων”, Ντράγκαν Τζούκιτς, άνοιξε το ροτέισον, μιας και η ΑΕΚ εντός της ερχόμενης εβδομάδας θα ολοκληρώσει τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, μιας και θα αντιμετωπίσει την Κρίενς Λουκέρνη για την 6η και τελευταία αγωνιστική του Β’ Ομίλου στο EHF European League.

Σχετικά με το παιχνίδι, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και έβρισκε πιο εύκολα το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα (5-1). Στο 15λεπτο η διαφορά πήγε στα 8 γκολ(12-4), με τον Πανελλήνιο να μη μπορεί να βρει απαντήσεις. Η ανάπαυλα βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 18-8.

Στην επανάληψη η «Ένωση» αύξησε κι’ άλλο τη διαφορά, φτάνοντάς την ως το +15 (25-10), ενώ ούτε στη συνέχεια άφησε το γκάζι, μεγαλώνοντας το χάσμα ανάμεσα στις δύο πλευρές στα 21 τέρματα (32-11). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ελαφρώς τη διαφορά, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ (38-16).

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-1, 9-3, 12-4, 15-8, 18-8 (Ημ.), 21-9, 25-10, 30-11, 32-11, 34-13, 38-16.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Ζάμπιτς 4, Κρητικός 2, Γιόνσον 6, Μαντάλινιτς, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 3, Ρασπίτσος, Τόμε 6, Λιάπης 7, Μαρτίνοβιτς, Άρσιτς, Σόκολιτς 4, Λέμος 4, Κεδέρης 1.

Πανελλήνιος ΓΣ (Νικόλαος Σαμαράς): Δούγιας, Αναγνωστόπουλος, Δανέζης, Βερτζώνης, Ψαρρός, Παπαδόπουλος, Στάθης 2, Μαυρομάτης, Νάκος 5, Ρούσος 4, Σκουρτάι, Προκοπίου, Κουτουλογένης 2, Βλαχοθανάσης, Αλικάκος 1, Χατζηγιάννης 2.

Διαιτητές: ΓερουλάνοςΛεφάκης. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 3/4-1/2.