Αννόβερο- ΑΕΚ 31-25: Υπέκυψε στο τέλος η Ένωση

Την ήττα με 31-25 γνώρισε η ΑΕΚ στη Γερμανία από το Αννόβερο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του EHF European League.

Παρόλο που ήταν ανώτερη για παραπάνω από ένα ημίχρονο και είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, η Ένωση δεν κατάφερε να φύγει με τη νίκη και παραδόθηκε στην ανωτερότητα των ισχυρών αντιπάλων της.

Έτσι, μετά από τρία παιχνίδια, μετρά 1 νίκη και 2 ήττες στον όμιλό της, ενώ το Αννόβερο έχει το απόλυτο των νικών. Στην 4η αγωνιστική η ΑΕΚ θα υποδεχθεί στα Άνω Λιόσια το Αννόβερο στις 21 Νοεμβρίου.

Η Ένωση ξεκίνησε δυνατά και πέρασε μπροστά από την αρχή με 3-1, διατηρώντας την υπέρ της διαφορά και στη συνέχεια. Μάλιστα, έφτασε να προηγείται και με διαφορά τεσσάρων τερμάτων (11-7). Οι Γερμανοί μείωσαν στο γκολ (11-12), ωστόσο το ημίχρονο βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» να προηγούνται με 14-12.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ΑΕΚ αύξησε και πάλι τη διαφορά της στα τέσσερα γκολ (13-17), όμως με ένα σερί 4-0, το Αννόβερο έφερε το ματς στα ίσια. Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 20-20, μέχρι που οι γηπεδούχοι με ακόμα ένα σερί 4-0 πέρασαν μπροστά, ενώ στη συνέχεια αύξησαν κι άλλο το προβάδισμά τους (28-22). Έτσι, στα εναπομείναντα λεπτά, δε δυσκολεύτηκαν να το κρατήσουν, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 31-25.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 4-5, 6-8, 9-11, 12-14 (Ημιχ), 15-17, 18-19, 22-20, 26-22, 28-24, 31-25

ΑΝΝΟΒΕΡΟ (Κρίστιαν Πρόκοπ): Βούγιοβιτς 3, Ούστσινς 3, Γκάντε, Σταίνχαουσερ, Κουένστεντ, Μιτσάλτσικ, Κούλες 5, Στρμλγιαν 1, Έντβαρντσον 3,Γκερμπλ 2, Χάννε, Μπρόζοβιτς 3, Φίσερ 7, Φάιζε 3, Αουάρ, Μπούσνερ 1.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς, Κρητικός 1, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 4, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 4, Κεδέρης 4.

Διαιτητές: Σταρκ- Ρομέο (Ρουμανία), Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 0/0-0/0