Ζαφειράκης Νάουσας- ΠΑΟΚ 24-23: Μεγάλη νίκη για τους γηπεδούχους, συνεχίζεται η πτώση του ΠΑΟΚ

Σημαντική νίκη πήρε ο Ζαφειράκης Νάουσας απέναντι στον ΠΑΟΚ, καθώς επικράτησε με 24-23, στο ματς που ολοκλήρωσε την 5η αγωνιστική της Handball Premier.

Μετά από δυο συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα, οι γηπεδούχοι πήραν τους βαθμούς της νίκης και φιγουράρουν πλέον στην 5η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τους Θεσσαλονικείς στην 8η, με μόλις 3 βαθμούς. Αυτή ήταν η τρίτη ήττα για τον «Δικέφαλο του Βορρά», που δεν έχει κάνει το καλύτερο ξεκίνημα στη φετινή σεζόν.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αρκετά ισορροπημένα, με τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά με 9-11, όμως ο Ζαφειράκης με συνεχείς αντεπιθέσεις έφτασε να προηγείται στο ημίχρονο με 15-11.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και στη μεγαλύτερη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Θεσσαλονικείς, ωστόσο, με ένα σερί 3-0 να περνούν μπροστά με 20-21. Στη συνέχεια η ομάδα της Νάουσας ισοφάρισε σε 22-22 με τον Τσαγκέρα στο 58:11 και προηγήθηκε 23-22 με τέρμα του Λόλα στο 59:27.

Οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν σε 23-23 στο 59:42, ενώ το γκολ της νίκης για τον Ζαφειράκη σημείωσε ένας πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, ο Μισαηλίδης στο 59:55. Μάλιστα, ο Μισαηλίδης ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε, καθώς πέτυχε 10 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 4-5, 6-7, 9-10, 12-11, 15-11 (ημχ), 17-14, 18-15, 19-17, 20-18, 21-21, 24-23

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπόλας, Γεωργιάδης, Τσαγκέρας 4, Θεοδωρόπουλος 4, Μπουμπουλέντρας, Μπάρμπας, Μισαηλίδης 10, Ρότζιος, Μπιλιούρης, Αθανασιάδης, Αποστολίδης 1, Σαράφης, Δεληγιάννης, Βαφείδης 2, Τσάτσας, Λόλας 3.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Λαδάκης 3, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης, Θ. Παπάζογλου 4, Κ. Κουκμίσης 2, Λ. Παπάζογλου, Τσαναξίδης 3, Μπάτζιος, Ν. Κουκμίσης 2, Καλόμοιρος, Μποτσκάρεφ 3, Δάιος, Κυριακίδης, Τζωρτζίνης 5.

Διαιτητές: Νικολαϊδης- Λινάρδος, Κόκκινη: 53:40 Τσαμουρίδης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 1/1-2/5