ΑΕΚ- Κρίενς Λουκέρνη 30-29: Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για την Ένωση

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Olympic Hall των Άνω Λιοσίων, η ΑΕΚ επικράτησε με 30-29 της Κρίενς Λουκέρνης για τη 2η αγωνιστική του EHF European League.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των «κιτρινόμαυρων» στη διοργάνωση, που είχαν ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαντάλινιτς, ο οποίος πέτυχε το νικηφόρο γκολ στο τέλος. Υπενθυμίζεται πως στην 1η αγωνιστική είχαν ηττηθεί εκτός έδρας από τη Γκόρνικ Ζάμπρζε με 30-21.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και από νωρίς απέκτησαν προβάδισμα, φτάνοντας μάλιστα στο +5 (14-9), ενώ στο ημίχρονο προηγούνταν με 15-12.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη, αφού η ΑΕΚ δεν έχασε τη διαφορά που είχε «χτίσει» από νωρίς. Μάλιστα, στο 53’, ενώ ήταν μπροστά με 28-25, θα μπορούσε να έχει «καθαρίσει» το ματς, αλλά ο Λιάπης από το κέντρο αστόχησε σε κενό τέρμα, σε μία φάση που φάνηκε να τραυματίζεται.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα εξελίχθηκαν σε θρίλερ, καθώς οι Ελβετοί πλησίασαν στο γκολ (28-27) ο Μαρτίνοβιτς έκανε το 29-28 στο 57’, αλλά ο Άντε Σμιντ με δύο γκολ ισοφάρισε σε 29-29 στο 58:16. Ο Ντράγκαν Ζούκιτς ζήτησε τάιμ άουτ για την Ένωση και αμέσως μετά ο Μαντάλινιτς πέτυχε το γκολ που της χάρισε τη σημαντική νίκη.

Ο Μαρτίνοβιτς με 7 γκολ ήταν πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, ενώ για την Κρίενς ο ρέκορντμαν του ελβετικού χάντμπολ Αντρέ Σμιντ σημείωσε 11 τέρματα.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-6, 11-8, 12-9, 15-12(ημχ.), 17-14, 20-18, 22-19, 24-21, 28-26, 30-29.

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς 2, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 7, Αρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 4, Κεδέρης 2.

ΚΡΙΕΝΣ ΛΟΥΚΕΡΝΗ: Μπελκαϊντ, Κούτελ, Ορμποβιτς 3, Τσέπιτς, Σμιντ 11, Ντελκιάπο, Μούσα, Ιντρίζι, Λάνγκενικ 3, Βόλφισμπεργκ, Στίναερτς 5, Σλουμπφ 3, Σέλκερ 1, Ορτλι, Πελλεγκρίνι, Μπεμ 3.

Διαιτητές: Μάντσεν- Μόρτενσεν (Δανία), Κόκκινη: 45:18 Σόκολιτς (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-2, Πέναλτι: 4/4-3/3