Handball Premier, 3η αγωνιστική: Νίκες για ΠΑΟΚ, Πυλαία και Διομήδη – Μοιρασιά στη Δράμα

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα Σάββατο (7/10) η 3η αγωνιστική της Handball Premier, με τους ΠΑΟΚ, Πυλαία και Διομήδη Άργους να επικρατούν στις αναμετρήσεις τους, ενώ Bianco Monte Δράμα και ΑΣΕ Δούκα έμειναν στην ισοπαλία.

Στο πρώτο ματς του ημερήσιου προγράμματος, ο Διομήδης Άργους επικράτησε του Ζαφειράκη στη Νάουσα με 27-28, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Είχαν τον πλήρη έλεγχο στο παιχνίδι, και κατάφεραν να αντέξουν στο 10λεπτο πίεσης των γηπεδούχων για να φύγουν με το διπλό.

Στις 16:30 ξεκίνησε το Ιωνικός-ΑΕΣΧ Πυλαίας, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το δεύτερο διπλό της ημέρας, κερδίζοντας με σκορ 29-31 την ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας, αποσπώντας έτσι τους πρώτους βαθμούς για φέτος. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με την Πυλαία να θέλει ένα 5λεπτο προς το φινάλε για να τρέξει σερί και να πάρει το ματς.

Μετέπειτα, ο ΠΑΟΚ φιλοξενήθηκε στον νεοφώτιστο ΓΑΣ Κιλκίς και επικράτησε με 22-30 για να πάρει και αυτός την πρώτη του νίκη. Ο «Δικέφαλος του Βορρά», μετά από δύο στραβοπατήματα, κατάφερε να πάρει το διπλό με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, και να ανέβει στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Τέλος, στο πιο συναρπαστικό ματς της ημέρας Δράμα και Δούκας έμειναν στο Χ με σκορ 31-31. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν στο +5 πριν το ημίχρονο (17-12), αλλά ο Δούκας επέστρεψε και κατάφερε κρατήσει το αήττητο στα πρώτα 3 παιχνίδια του πρωταθλήματος.