ΠΑΟΚ-ΑΣΕ Δούκα 22-24: Έφυγε με το “διπλό” ο Δούκας από τη Μίκρα

Με το δεξί ξεκίνησε ο ΑΣΕ Δούκα τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στη φετινή Handball Premier, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΟΚ με 22-24 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος, σε ένα παιχνίδι αρκετά οριακό και αμφίρροπο.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεπαν να μεγαλώσει η διαφορά και το σκορ στην ανάπαυλα ήταν ισόπαλο (11-11).

Στην επανάληψη προσπέρασαν για πρώτη φορά οι παίκτες του Χαλκίδη, ο ΠΑΟΚ ανέκτησε και πάλι το προβάδισμα, και μέχρι τα μέσα του 2ου ημιχρόνου το σκορ ήταν και πάλι ισόπαλο (21-21). Με δύο πέναλτι στη συνέχεια ο Δούκας ξέφυγε στο +2 και διαμορφώθηκε το τελικό σκορ (22-24).

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 7-6, 10-8, 10-8, 11-11 (ημχ), 13-14, 17-15, 18-17, 19-19, 21-20, 22-24

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Λαδάκης 1, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 1, Παπαγεωργίου, Νικολαϊδης 2, Θ. Παπάζογλου 3, Κουκμίσης, Λ. Παπάζογλου, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 4, Μποτσκάρεφ 5, Δάιος, Κυριακίδης, Τζωρτζίνης 3.

ΔΟΥΚΑΣ (Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Μυλωνάς 4, Παγιάτης 2, Μπατής 2, Κολεζάκης, Παναγιώτου 4, Παπαδόπουλος, Τσιούμας, Χουρσουντιάν 2, Γερουλάνος, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 3, Αραπακόπουλος, Ζιβούλοβιτς 4, Κολλύρης, Δικαιούλιας 2.

Διαιτητές: ΤζαφερόπουλοςΜπέτμαν, Κόκκινες: 58:00 Ελευθεριάδης (επικίνδυνο παιχνίδι), 59:21 Καλόμοιρος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-6, Πέναλτι: 2/2-4/4