Αποχαιρέτησε το European Cup o Διομήδης Άργους!

Ο Διομήδης δεν κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του European Cup ανδρών κόντρα στην Χάφναρφιορδουρ, στο κλειστό της Νέας Κίου.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Άργους δεν εκμεταλλεύτηκε τη χθεσινή ισοπαλία και σε συνδυασμό με την ήττα στο δεύτερο παιχνίδι από την πρωταθλήτρια Ισλανδίας με 26-18, αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Όσον αφορά το ματς, οι παίκτες του Γιώργου Ζάραβίνα βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ τους τυπικά γηπεδούχους από πολύ νωρίς, με τους Ισλανδούς να προηγούνται στο ημίχρονο με 13-8.

Στην επανάληψη η Χάφναρφιορδουρ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι, μεγάλωσε τη διαφορά και πήρε τη νίκη με 26-18.

Έτσι, η ισλανδική ομάδα προκρίθηκε στον β΄ γύρο, όπου θα αναμετρηθεί με την Παρτιζάν Βελιγραδίου.

Διαιτητές: Άντε Μίκελιτς-Πέταρ Παράντινα (Κροατία). Κόκκινες: 51:59 Τσακουρίδης. Δίλεπτα: 5-6. Πέναλτι: 2/2-2/3.

ΧΑΦΝΑΡΦΙΟΡΝΤΟΥΡ: Αντρέσον, Αγκούστ Μπίργκισον, Πάλμαρσον, Φρίντρικσον 4, Χάρνταρσον 2, Μπράγκασον, Άρναρσον 2, Ασγκέιρσον 1, Χίλμισον, Όλαφσον 5, Ανταλστέινσον 1, Ντάβιντσον, Σίντρασον, Μπίργκιρ Μαρ Μπίργκισον 5, Άντρασον 2, Γκουντγιόνσον 4.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τσέλιος, Τερλέτσκι, Τσακουρίδης 4, Ασβεστάς 3, Χατζηκωνσταντίνου, Μπάγιος 2, Κωστακίδης 1, Μάνθος 2, Βουκαντίνοβιτς 1, Μπεκιάρης, Ορφανός, Νικολίνταης, Σαλέμ 2, Στεφανίτσης 2.