Διομήδης Άργους: Ισόπαλο (32-32) το πρώτο παιχνίδι με τη Χαφναρφιόρδουρ (vid)

Ισόπαλος με την ισλανδική Χαφναρφιόρδουρ αναδείχθηκε ο Διομήδης Άργους με σκορ 32-32, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη στη Νέα Κίο για τον πρώτο γύρο του European Cup.

Η ελληνική ομάδα ισοφάρισε με το τέρμα του πρώτου σκόρερ της, Ομάρ Σαλεμ σε νεκρό χρόνο και αύριο (17/9, 18:30) θα πρέπει να πάρει τη νίκη έστω και με ένα γκολ διαφορά προκειμένου να περάσει στο δεύτερο γύρο της διοργάνωσης.

Οι «Λύκοι» είχαν την πρωτοβουλία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και στο ημίχρονο προηγούνταν με 17-15, ενώ στο 44′ είχαν αυξήσει κι άλλο τη διαφορά (25-20). Ωστόσο, οι Ισλανδοί αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 28-28 στο 52′, με τα τελευταία λεπτά του αγώνα, να αποκτούν χαρακτήρα… θρίλερ. Το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς, με την Χαφναρφιόρδουρ να προηγείται 32-31 και τον Ομάρ Σάλεμ να ισοφαρίζει στο τέλος σε νεκρό χρόνο.

Τα Πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 7-9, 10-11, 12-13, 17-15 (ημχ.), 18-18, 22-20, 25-23, 28-25, 30-30, 32-32.

Διαιτήτευσαν οι Κροάτες Mikelic Ante-Paradina Petar

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Γιώργος Ζαραβόινας): Τερλέσκι, Νικολίνταης, Τσέλιος, Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τσαχουρίδης 5, Ασβεστάς 3, Μπάκιος 1, Κωστακίδης, Μάνθος 4, Βουκαντίνοβιτς, Μπεκιάρης, Ορφανός, Καραγκέλης, Σαλέμ 11, Στεφανίτσης 7.

Δίλεπτα: 2-2 (26΄ Μπάγιος απευθείας κόκκινη, 53΄Τσάκαλος κόκκινη λόγω τρίτου δίλεπτου).

Πέναλτι: 6/6-3/3.