ΑΕΚ: Νίκη επί της Εσκιλστούνα και 3η θέση στο τουρνουά της Στρούγκα!

Με την 3η θέση έκλεισε το 51ο Διεθνές Τουρνουά της Στρούγκα για την ΑΕΚ, αφού επιβλήθηκε 29-27 της Εσκιλστούνα στον μικρό τελικό, που διεξήχθη στο ανοικτό γήπεδο “Γκόραν Ποπόσκι-Μπάμπετς”.

Η Ένωση δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα της, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ (2-6, 5-9), με αποτέλεσμα να κυνηγάει. Παρόλα αυτά, οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να μειώσουν (8-10), ενώ στη συνέχεια ισοφάρισαν τους Σουηδούς (11-11). Τελικά, το ημίχρονο έληξε με την ομάδα του Νίκου Αλβανού να χάνει για ένα γκολ (13-14).

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ ήταν κοντά στο σκορ με την Εσκιλστούνα (18-18, 22-22), ενώ λίγα λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού έχανε για ένα γκολ (24-25). Λίγο πριν ολοκληρωθεί το ματς, το σκορ ήταν 27-27, αλλά στο τέλος η Ένωση, έβαλε δύο γκολ και επικράτησε με 29-27.