Πρώτη ήττα για την ΑΕΚ στο διεθνές τουρνουά στη Στρούγκα

Δεν κατάφερε να κάνει το 2/2 η ΑΕΚ στο διεθνές τουρνουά χάντμπολ στη Στρούγκα, μιας και ηττήθηκε από την Άλκαλοιντ με σκορ 26-23, σε ματς που ο Αλέξης Αλβανός έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του και δοκίμασε διάφορα σχήματα.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα εντυπωσιακό με πολλές εναλλαγές, και η «Ένωση» έφτασε πολύ κοντά στο να κάνει το «2Χ2», μιας και προηγούνταν μέχρι και έξι λεπτά πριν το φινάλε, αλλά της στοίχησαν κάποια επιθετικά λάθη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-2 και 8-5 στα πρώτα λεπτά. Οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν σταδιακά στροφές και με «όπλο» τους την κόντρα, όχι μόνο έφεραν το ματς στα ίσια (12-12), αλλά προηγήθηκαν με 15-13 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο τεχνικός του «Δικεφάλου» προχώρησε σε πολλές αλλαγές, με τη φιλοσοφία όμως της ομάδας να παραμένει ίδια.

Η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο ως το 22-23, αλλά οι βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση, καθώς και τα πέναλτι σε κρίσιμα σημεία που κέρδισε η Άλκαλοιντ, διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.