Παγκόσμιο Νέων, Αργεντινή-Νορβηγία 31-32: Οι “Βίκινγκς” πήραν το ντέρμπι

Η Νορβηγία πήρε την πρώτη νίκη της στον 5ο όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Νέων από την Αργεντινή με 32-31.

Μια νίκη χωρίς αντίκρισμα, αφού δεν της δίνει πρόκριση και θα συνεχίσει στο President’s Cup όπως και η Αργεντινή.

Μέχρι το 6΄ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 6-6. Η αποβολή σε αυτό το σημείο του Benacedo με κόκκινη για επικίνδυνο παιχνίδι, έδωσε την ευκαιρία στην Νορβηγία να ξεφύγει στο 16΄ με 9-6. Στο ίδιο λεπτό οι Νορβηγοί έχασαν με απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο παιχνίδι τον Berg αλλά δεν τους κόστισε αφού κράτησαν το προβάδισμα στο 27΄ με 16-12 και στο ημίχρονο με 18-12.

Στο β΄ μέρος η Νορβηγία ξέφυγε στο 39΄με 22-15, κράτησε μία απόσταση ασφαλείας μέχρι το 50΄ (26-20) αλλά οι Αργεντινοί μείωσαν σταδιακά και πλησίασαν στο 59΄σε 31-30.

Το γκολ του Hoiness στο 59΄50΄΄ σφράγισε την νίκη των Νορβηγών ενώ η Αργεντινή στην λήξη διαμόρφωσε το τελικό 32-31.