Παγκόσμιο Νέων, Σλοβενία-Μπαχρέιν 29-29: Όλα μοιρασμένα στο πρώτο παιχνίδι της 3ης ημέρας

Με ένα δραματικό ντέρμπι ξεκίνησε το πρόγραμμα της 3ης ημέρας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων, καθώς Σλοβενία και Μπαχρέιν έμειναν στην ισοπαλία (29-29), σε ματς για τον 6ο όμιλο, που διεξήχθη στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο καθ’ όλη τη διάρκειά του, (ημίχρονο 12-12), το Μπαχρέιν απέκτησε στη συνέχεια ένα ισχνό προβάδισμα, όμως οι Σλοβένοι ισοφάρισαν λίγα λεπτά πριν τη λήξη.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέκτησαν ξανά το προβάδισμα, αλλά οι Σλοβένοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με δύο πέναλτι του Γιανκ, με το τελευταίο να γίνεται γκολ 5(!) δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Έτσι, οι Σλοβένοι φτάνουν στους 3 βαθμούς μετά από δύο αγώνες, ενώ για το Μπαχρέιν είναι ο πρώτος στη διοργάνωση. Αύριο (23/6) η Σλοβενία θα αντιμετωπίσει την Σουηδία και το Μπαχρέιν την Γροιλανδία.