Παγκόσμιο Νέων, Σουηδία-Μπαχρέιν 35-17: Νίκη για τους Σκανδιναβούς

Η Σουηδία νίκησε το Μπαχρέιν με 35-17 στο 24ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U21, και την Πέμπτη (22/6) με νίκη επί της Γροιλανδίας περνάει στις τέσσερις ομάδες που θα διεκδικήσουν τα δύο εισιτήρια για την Γερμανία.

Στον τελευταίο αγώνα της με την Σλοβενία θα κριθεί ποια ομάδα θα πάρει τους δύο βαθμούς για την β΄ φάση.

Οι Σουηδοί μετά το 15ο λεπτό (7-6) προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 21-11 και έφτασαν εύκολα στην νίκη με 35-17.

Το Μπαχρέιν δεν μπόρεσε να αντισταθεί στην παραγωγική επίθεση της Σουηδίας ενώ και επιθετικά είχε αστοχία.

Είχε και δύο σοβαρούς τραυματισμούς. Ο Αχμέτ Καντέμ χτύπησε στον ώμο και ο Γιασίμ Χαμίς έπαθε διάστρεμμα.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Σουηδός Κάσπερ Πάλμαρ που στα 23 λεπτά που αγωνίστηκε πέτυχε 5 τέρματα, τα 3 έξω από τα εννιά μέτρα (είχε και δύο εύστοχα πέναλτι), έδωσε 4 ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο και κέρδισε μια δίλεπτη αποβολή.