Ολυμπιακός-ΑΕΚ 27-25: Έμειναν “ζωντανοί” για τον τίτλο οι Πειραιώτες, στο ΟΑΚΑ το φινάλε

Ο Ολυμπιακός πήγε σε παράταση τον τίτλο της Handball Premier, αφού νίκησε την ΑΕΚ με 27-25 στο κλειστό της Ηλιούπολης και έμεινε “ζωντανός” στους τελικούς.

Ο Κώστας Κοτανίδης με 80% επεμβάσεις (4/5) στο φινάλε του Α’ ημιχρόνου και ο Τόμας Μπάουερ με 4/7 μετά το 53’, ήταν κομβικοί για τους “ερυθρολεύκους”.

Έτσι, οι Πειραιώτες ισοφάρισαν στη σειρά των τελικών (2-2) και θέλουν να πετύχουν την ανατροπή στον 5ο τελικό, στις 31 Μαΐου, στο “Γ. Κασιμάτης” του ΟΑΚΑ. Από την άλλη, η ΑΕΚ θέλει να πανηγυρίσει στην έδρα της το πέμπτο της πρωτάλημα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά στο ματς, αφού ήταν μπροστά με 3-1, όμως οι Ηλιόπουλος και Παπαδιονυσίου ισοφάρισαν για την ΑΕΚ (3-3). Οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ μέχρι το πρώτο 20λεπτο (8-6, 10-9), με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά το προβάδισμα. Στη συνέχεια, η Ένωση κατάφερε να φτάσει σε εκ νέου ισοπαλία (11-11) με γκολ του Λέμος, αλλά ο Οστρούτσκο πέρασε ξανά μπροστά τους Πειραιώτες (12-11). Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Ολυμπιακός ξέφυγε με τα γκολ των Παπαβασίλη, Ρογκούλσκι, Ρογκούλσκι και Οστρούτσκο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ του (16-12).

Στο δεύτερο μέρος οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να είναι μπροστά (18-16), ενώ αργότερα έκαναν ένα σερί 4-0 (23-17). Η ομάδα του Αλέξη Αλβανού κατάφερε να μειώσει στους τρεις τη διαφορά (24-21) με τον Κεδέρη και έπειτα έφτασε μια “ανάσα” με τους Παπαδιονυσίου και Αραμπατζή (24-23). Λίγο πριν τη λήξη το παιχνίδι εξελίχθηκε σε “θρίλερ” (26-25), όμως ο Παπαδόπουλος έδωσε τη λύση για τους Πειραιώτες σκοράροντας (27-25). Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε στην έδρα του μια σημαντική νίκη και παρέμεινε “ζωντανός” για τον τίτλο.

Διακύμανση:

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4,8-7, 11-10, 14-12, 16-12 (ημ.), 18-14, 20-17, 23-17, 24-20, 25-23, 27-25

Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή ( Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 4, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 2, Mπουρζέ, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 4, Γκράτζαν 1, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 4, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Αλμέιδα 1, Ηλιόπουλος 5, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης, Άρσιτς, Σόκολιτς, Ρογκούλσκι 2, Λέμος 2, Κεδέρης 2.