EURO Beach Handball: “Ζωντανή” για την πρόκριση η Εθνική Γυναικών, εκτός 8αδας οι άνδρες

Ολοκληρώθηκε την Τετάρτη (24/5) η 1η ημέρα στο EURO Βeach Handball, που διεξάγεται στο Ναζάρε της Πορτογαλίας.

Η Εθνική Γυναικών στα πρώτα της δύο παιχνίδια κέρδισε άνετα 2-0 τη Σλοβακία και έχασε 2-1 στις λεπτομέρειες από τη Νορβηγία στα σουτ- άουτ. Η Ελληνική ομάδα ήταν σαφώς καλύτερη και άξιζε να κερδίσει με καθαρό 2-0, αλλά στο 2ο σετ δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που είχε στο 22-22 και έχασε 24-22 στο χρυσό γκολ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει μία ακόμα και τελευταία ευκαιρία να προκριθεί στα προημιτελικά αν κερδίσει την Πέμπτη (25/5) στις 15:00 την Ουγγαρία που επίσης είναι ισχυρή ομάδα.

Από την άλλη, η Εθνική Ανδρών δεν κατάφερε να προκριθεί στην 8αδα, παρότι η εικόνα της ήταν για κάτι καλύτερο.

Η Ελλάδα έχασε 2-0 από την Ουκρανία στο 1ο σετ και παρόλο που προηγήθηκε 20-10, τρία λεπτά πριν το τέλος, δέχθηκε ένα απίθανο σερί 12-0 και ηττήθηκε 22-20. Απέναντι στην πανίσχυρη Ισπανία η Εθνική έκανε καταπληκτική εμφάνιση στο 1ο σετ (27-18), αλλά τελικά λύγισε με 2-1 στα σουτ άουτ. Στο αυριανό (13:00) παιχνίδι με τη Σουηδία θα κριθεί αν θα παίξει για θέσεις 9-12 ή 13-16.