43ο Πανελλήνιο Εφήβων: Η ΧΑΝΘ νίκησε τον Ολυμπιακό και θα παλέψει για μια θέση στο βάθρο

Η ΧΑΝΘ νίκησε τον Ολυμπιακό στις λεπτομέρειες με 27-26 και “φλερτάρει” πλέον με ένα μετάλλιο στα ημιτελικά της τελική φάσης του πρωταθλήματος εφήβων.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 5-10 στο 19. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 29’ σε 12-12 για να προηγηθεί η ΧΑΝΘ στο ημίχρονο με ένα γκολ, 12-13.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός ξέφυγε ακόμα και με 3 τέρματα (26-23), όμως οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που είπαν και την τελευταία λέξη στο ματς. Με ένα σερι 0-4, έγραψαν το τελικό 26-27 και έφτασαν σε μια μεγάλη νίκη.

Διακύμανση:

Τα Πεντάλεπτα: 0-2, 2-5, 3-8, 5-10, 8-11, 12-13(ημχ.), 15-16,17-18, 20-20, 23-22, 26-25, 26-27.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Ανδρεας Τρουπης): Ανδριώτης, Σπανίδης, Οικονόμου 5, Γκορόγιας, Βαμβακάρης 5, Κουτουλογένης 2, Αλωπούδης, Τσωράκης, Τσολάκης, Μαρής, Ρούσσος 9,
Βληκίδης 3, Παπαδονικολάκης 1, Προκοπίου 1, Βάος, Γραμματικόπουλος.

ΧΑΝΘ: (Αλέξης Παπαβασίλης): Πουγατσιάς, Δαϊος, Κουκλοτίδης 10, Αγαθόνικος 2, Κυριακίδης 3, Τσαγγαλης 4, Κοντούλης 2, Χαριζόπουλος1, Πορτοκαλίδης, Σαλτιελ 5, Κωνσταντινίδης, Στόικος, Μπαλιατσάκης, Δούρβος, Φραγκουλίδης, Χατζημωυσιάδης.

Δίλεπτα 4-6. (Στο 59΄36΄΄ αποβλήθηκε με κόκκινη λόγω τρίτου δίλεπτου ο Παναγιώτης Αγαθόνικος).