Διομήδης – ΑΕΚ 22-23: Επεισοδιακό φινάλε και πρόκριση στους τελικούς με Ολυμπιακό για τους “κιτρινόμαυρους”

Η ΑΕΚ έκανε το 2-0 στη σειρά των αγώνων με τον Διομήδη Άργους, αφού νίκησε και εκτός έδρας με 22-23 και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της Handball Premier.

Η Ένωση δυσκολεύτηκε απέναντι στον αξιόμαχο Διομήδη, ωστόσο με μπάζερ μπίτερ πέναλτι, πήρε τη νίκη.

Έτσι, στους τελικούς του πρωταθλήματος θα αναμετρηθούν ΑΕΚ και Ολυμπιακός, με το πλεονέκτημα έδρας να ανήκει στην Ένωση, που τερμάτισε πρώτη στην κανονική περίοδο.

Η σειρά των τελικών θα ξεκινήσει στις 13 ή 14 Μαΐου και ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Οι “κιτρινόμαυροι” ξεκίνησαν καλύτερα (1-3) στην αναμέτρηση, όμως ο Διομήδης ισοφάρισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ (10-10, 13-13). Λίγα δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο Διομήδης πέρασε μπροστά (14-13).

Στο δεύτερο μέρος, ο Διομήδης στο 56:20 πέρασε μπροστά με 21-20, ωστόσο η ΑΕΚ στο 59:52 ισοφάρισε, ενώ και κέρδισε και πέναλτι στο τέλος. Δύο δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, ο Ιβάν Μάτσκεβιτς μάζεψε την μπάλα και παίκτης του Διομήδη τον παρεμπόδισε, με αποτέλεσμα να δοθεί το καθαρό πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ρογκούλσκι, που σκόραρε, δίνοντας τη νίκη στην ΑΕΚ.

Διακύμανση:

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 8-7, 10-10, 13-12, 14-13 (ημχ), 15-16, 16-17, 17-18, 19-18, 21-20, 22-23.

Διομήδης Άργους (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 4, Τζίμπουλας 4, Τσιγαρίδας 6, Τσβίγετιτς 3, Τερλέτσκι, Ασβεστάς, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάμης, Τότος, Μπετζιλαλί, Μάνθος 1, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίφκοβιτς 3, Λιόλιος 1.

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ 1, Μαντάλινιτς 5, Νικολαΐδης, Τσέπιτς 3, Καλαμάτας, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι 4, Λέμος, Κεδέρης 2.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 4-3. Κόκκινη: Τζίμπουλας (60:00). Πέναλτι: 1/1 – 4/4

Οι διαιτητές έγραψαν τα εξής στο φύλλο αγώνα: «1) Στο 59:59 λεπτό του αγώνα ο αθλητής της Α’ ομάδας Τζίμπουλας Γρηγόριος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα βάσει του άρθρου 8:10 για παρεμπόδιση ρίψης τερματοφύλακα. 2) Κατά τη διάρκεια της διακοπής και ενώ ο αγώνας δεν είχε ολοκληρωθεί, καθώς υπολειπόταν ένα δευτερόλεπτο, εισήλθε από την κερκίδα στον αγωνιστικό χώρο ο παράγοντας της ΑΕΚ, κ. Παπαχαρτοφύλης Ευστάθιος και απευθυνόμενος προς τους διαιτητές διαμαρτυρήθηκε έντονα λέγοντάς τους τη φράση “ντροπή σας”».