ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 18-19: “Διπλό” στη Θεσσαλονίκη και πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier (vid)

Ο Ολυμπιακός κέρδισε στις λεπτομέρειες με 19-18 τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς της Handball Premier.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βύρωνα Παπαδόπουλο που πέτυχε οκτώ τέρματα, ενώ το κρίσιμο γκολ πέτυχε ο Πάνος Καραμπουρνιώτης ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Αυτή είναι η τέταρτη φορά που ο Ολυμπιακός προκρίνεται στους τελικούς του πρωταθλήματος. Και στις τρεις προηγούμενες φορές είχε στεφθεί πρωταθλητής νικώντας στους τελικούς την ΑΕΚ.

Πλέον, οι Πειραιώτες περιμένουν την ΑΕΚ, η οποία αγωνίζεται σε λίγη ώρα (19:30) απέναντι στον Διομήδη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-2 στο 10’. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 4-5 λίγο αργότερο, ενώ οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα του Πειραιά μπροστά στο σκορ με 8-6.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Γραμματικού συνέχισαν να έχουν προβάδισμα στο σκορ με 12-9 στο 35’. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι μετατράπηκε σε θρίλερ, οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν σε 17-17, ενώ πέρασαν και μπροστά στο σκορ (18-17). Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή (18-19) και παίζοντας πολύ καλή άμυνα στο τελευταίο λεπτό, πήρε τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς της διοργάνωσης.

Διακύμανση:

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-4, 4-5, 5-7, 6-8, 7-10 (ημ.), 9-12, 11-13, 12-13, 14-17, 17-17, 18-19

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 1, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 2, Παπάζογλου 3, Αποστόλου, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης, Κουκμίσης 2, Καβουσανάκης, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης 4, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης.

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Κουτουλογένης, Κανδύλας 1, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 9, Δομπρής, Μπουρζέ, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 3, Γκρατζάν, Μπάουερ.

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας. Δίλεπτα: 3-5. Κόκκινη (Οστρούσκο 56:37 – τρία δίλεπτα). Πέναλτι: 2/4 – 1/2