Handball Premier, 22η αγωνιστική: Πρώτη στην κανονική περίοδο η ΑΕΚ, ο Αερωπός την 5η θέση – Το πανόραμα

Ολοκληρώθηκε η 22η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου για την Handball Premier.

Η “αυλαία” των αγώνων άνοιξε με τον ΠΑΟΚ, που επικράτησε 39-26 των Βριλησσίων στη Θεσσαλονίκη. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ως 3ος της κατάταξης θα παίξει στα πλέι οφ με τον 2ο Ολυμπιακό, έχοντας μειονέκτημα έδρας. Από την άλλη, τα Βριλήσσια αποχαιρέτησαν με αυτό το ματς τη μεγάλη κατηγορία και την επόμενη σεζόν θα αγωνίζονται στην Α2 Ανδρών.

Η Δράμα νίκησε με 32-30 τον Διομήδη, όμως ο Αερωπός Έδεσσας που έπαιζε για δύο αποτελέσματα στην έδρα του Ιωνικού, πήρε την ισοπαλία και έτσι κατέκτησε την 5η θέση, η οποία υπό προϋποθέσεις οδηγεί στην Ευρώπη.

Η ομάδα του Άργους ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια στην 4η θέση και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, έχοντας μειονέκτημα έδρας. Η πρόκριση στον τελικό κρίνεται στις δύο νίκες.

Η νίκη που κλείδωσε και την πρωτιά ήρθε για την ΑΕΚ, ενώ ο Δούκας τερμάτισε στην 7η θέση της βαθμολογίας, αλλά έχει ακόμα μία διοργάνωση μπροστά του το Final-4 του Κυπέλλου, διεκδικώντας εκτός των άλλων και ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Τέλος, η Πυλαία επικράτησε της ΧΑΝΘ με 34-24, σε ένα ματς αδιάφορο βαθμολογικά. Για τη ΧΑΝΘ αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας στη Handball Premier, καθώς από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην Α2, ενώ η Πυλαία με αυτό το αποτέλεσμα πήρε την 8η θέση της τελικής κατάταξης.