ΠΑΟΚ-Αερωπός 29-26: Επέστρεψαν στις νίκες οι “ασπρόμαυροι”

Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΟΚ στην 20η αγωνιστική της Handball Premier, καθώς επικράτησε 29-26 του Αερωπού Έδεσσας στο “Σπίτι του Χάντμπολ”.

O “δικέφαλος του Βορρά” έφτασε τους 31 πόντους στην 3η θέση, ενώ η ομάδα της Έδεσσας έμεινε στους 18 πόντους στην 7η θέση.

Το ματς:

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα (1-4). Στη συνέχεια, οι “ασπρόμαυροι” με καλή άμυνα και σωστές αποφάσεις στην επίθεση, κατάφεραν να ισοφαρίσουν (4-4). Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 25′ (10-10). Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο “δικέφαλος του Βορρά” ανέβασε την απόδοση του και πήρε το προβάδισμα, 13-11, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ κράτησε τον Αερωπό σε απόσταση δύο τερμάτων και αργότερα πήρε σημαντικό προβάδισμα στο σκορ (24-19). Οι “ασπρόμαυροι” διατηρήσαν την διαφορά “ασφαλείας” μέχρι το τέλος, κερδίζοντας το παιχνίδι με 29-26.

Διακύμανση:

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 4-4, 8-8, 10-10, 13-11 (ημχ), 14-12, 17-15, 20-18, 24-19, 26-22, 29-26

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκιγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης, Τσαμουρίδης, Νικολαϊδης 2, Παπαζογλου 6, Βελισσαρίου, Αποστόλου 1, Α. Τριανταφυλλίδης, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης 4, Κουκμίσης 5, Καβουσανάκης, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης 7, Τζωρτζίνης 1.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Τούτσης): Κωστακίδης 6, Τσέλιος 2, Γιοβάνοβιτς 1, Μήγγας, Τοτίδης, Κράλλης 2, Σεμεντσένκο, Βέρεμτσουκ, Κουκουτσίδης 2, Μποκάρεφ 4, Νέλσον 1, Γιαννούσης, Μπούλκιν 6, Γεωργαλής, Παπαγιάννης 2, Μαρίνος.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 2/3-5/7