Άρης Νίκαιας-Διομήδης Άργους 25-26: Πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου για τους φιλοξενούμενους

Την πρόκριση για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών πήρε ο Διομήδης Άργους, ο οποίος επικράτησε με σκορ 25-26 του Άρη στη Νίκαια, μετά από μία συγκλονιστική αναμέτρηση, που ο νικητής κρίθηκε στα τελευταία λεπτά.

Οι φιλοξενούμενοι, που ήταν μπροστά και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (10-11), έχασαν το ισχνό προβάδισμά τους στα μέσα του 2ου μέρους, ενώ 5 λεπτά πριν τη λήξη ήταν πίσω στο σκορ για ένα τέρμα (23-22).

Στα τελευταία λεπτά όμως, κατάφεραν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του ματς, και να πάρουν εν τέλει τη σπουδαία εκτός έδρας νίκη, για να συναντήσουν στον 2ο χρονικά ημιτελικό της διοργάνωσης τον ΑΣΕ Δούκα, που έκανε την έκπληξη και απέκλεισε τον ΠΑΟΚ στους “8”, με σκορ 22-24.

Θυμίζουμε, πως η σημερινή αναμέτρηση δε διεξήχθη στην αρχική της ημερομηνία, όπως οι υπόλοιπες τρεις των προημιτελικών, λόγω της συμμετοχής του αθλητή του Διομήδη, Σοφιάν Μπετζιλαλί, στους αγώνες του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Ανδρών με την Εθνική ομάδα της Αλγερίας.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-5, 5-7, 6-7, 7-9, 10-11 (ημχ), 11-13, 14-14, 17-16, 19-19, 23-22, 25-26.

Άρης Νίκαιας (Γρηγοράκης): Ρεπούλιας, Ζιώγας 1, Ασβεστάς 1, Αθανασίου 3, Μελετάκος, Τόμσον 5, Νάκος 3, Τζάνος, Μαραμαθάς 2, Μάργαρης, Κλημάνογλου 2, Χαρμπής 2, Παπαδόπουλος, Γραμματικόπουλος, Τζουβάρας 6, Καλαμπόκης.

Διομήδης (Ζαραβίνας): Κωστούλας 2, Τσάκαλος 3, Τζίμπουλας 4, Τσιγαρίδας 6, Κβίγετιτς 2, Τερλέτσκι, Ασβεστάς 3, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάμης 2, Τότος 1, Μπετζιλαλί 1, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίφκοβιτς, Λιόλιος.

Διαιτητές: Ζήσης Λεφάκης. Δίλεπτα: 4-5. Πέναλτι: 2/3-2/2