Bianco Monte Δράμα-Ολυμπιακός 37-39: Στο Final-4 του Κυπέλλου οι “ερυθρόλευκοι” με πρόκριση στα πέναλτι

Την πρόκριση στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος Ανδρών πήρε ο Ολυμπιακός, νικώντας τη Bianco Monte Δράμα στο Κραχτίδη με συνολικό σκορ 37-39 (30-30 κανονική διάρκεια, 35-35 στην παράταση).

Οι “ερυθρόλευκοι” προκρίνονται για τρίτη φορά στην ιστορία τους στην τελική 4αδα της διοργάνωσης, και εκεί θα συναντήσουν την ΑΕΚ, η οποία επιβλήθηκε της Πυλαίας, στο πλαίσιο των προημιτελικών αγώνων.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με το πόδι πατημένο στο γκάζι, δίνοντας την αίσθηση σε όλους εξ’ αρχής ότι θα είναι ντέρμπι για γερά νεύρα. Αμφότερες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τους γηπεδούχους στην ανάπαυλα να βρίσκονται μπροστά για ένα τέρμα (18-17).

Στην επανάληψη, τόσο η Δράμα, όσο και ο Ολυμπιακός πρόσεξαν λίγο παραπάνω τα μετόπισθεν, και οι δύο ομάδες έκλεισαν τους εύκολους διαδρόμους, και έτσι τα επίπεδα του σκορ κρατήθηκαν σε χαμηλά επίπεδα.

Οι Δραμινοί κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα, μέχρι και έξι λεπτά πριν το φινάλε (29-25), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το σθένος να φτάσουν στην ισοφάριση, και να αποκρούσουν πέναλτι στην εκπνοή της αναμέτρησης, για να πάει το ματς στην παράταση (30-30).

Στον έξτρα χρόνο, πάλι οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που διατηρούσαν μια μικρή αλλά σταθερή απόσταση από τους Πειραιώτες, όμως με δύο καλές/σετ επιθέσεις έφτασαν εκ νέου στην ισοφάριση, για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ της παράτασης, και να οδηγηθούμε στα πέναλτι (35-35).

Στα πέναλτι, μέχρι το 4ο πέναλτι άπαντες σκόραραν, για να “μιλήσει” ο Κώστας Κοτανίδης για τους φιλοξενούμενους και να πιάσει δύο κομβικά πέναλτι, στέλνοντας έτσι την ομάδα του στα ημιτελικά του θεσμού.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 9-8, 11-10, 14-13, 18-17 (ημχ), 20-18, 22-20, 25-23, 26-24, 29-26, 30-30 (κ.α.), 33-32, 35-35 (παρ.), 37-39 (πεν.)

Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Βασιλείου, Μωραΐτης 8, Φιλίππου, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης, Τόσκας 10, Παπάζογλου, Δεμερτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 2, Ζιβούλοβιτς 3, Παπαδόπουλος 5, Σίνα 3.

Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 7, Κουτουλογένης, Κανδύλας 4, Μπάγιος, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Βέμπερ 11, Πασιάς 2, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο 3, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.

Διαιτητές: Πατιός Τσιάνας. Δίλεπτα: 4-3. Κόκκινη: Ζιβούλοβιτς (57:29 – επικίνδυνο παιχνίδι). Πέναλτι: 3/3 – 8/8