ΧΑΝΘ-Διομήδης Άργους 28-31: Στους “8” του Κυπέλλου οι φιλοξενούμενοι

Την πρόκριση στους “8” του Κυπέλλου Ανδρών πήρε ο Διομήδης Άργους, που επικράτησε 31-28 της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη.

Για 2ο συνεχόμενο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί απέναντι στους «Λύκους», οι οποίοι ήλεγχαν το ματς, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πήγαν να χαλάσουν ότι “έχτιζαν”, μιας και οι μαχητικοί γηπεδούχοι πίεσαν και μείωσαν σε 28-29 (58’), κάνοντας το φινάλε της αναμέτρησης δραματικό.

Στα τελευταία λεπτά όμως, οι παίκτες του Ζαραβίνα άντεξαν στην πίεση και έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-5, 4-8, 7-10, 9-13, 10-16 (ημχ), 13-17, 15-22, 18-25, 22-26, 24-28, 28-31

ΧΑΝΘ (Παπαβασίλης): Τσιρογιάννης 2, Παλάσκας 9, Σκούφας 5, Σαρηγιαννίδης 3, Σαράφης 1, Πάντζιος 1, Ανδρεαδάκης 2, Ιωαννίδης, Σαράφης 1, Δάιος, Κουκλοτίδης, Καράγγελος 1, Χαριζόπουλος 1, Αγαθόνικος, Κυριακίδης 2, Παπαδόπουλος.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Ζαραβίνας): Κωστούλας 1, Τσάκαλος 3, Τζίμπουλας 3, Τσιγαρίδας 4, Μάλλιος 6, Τερλέτσκι, Κουτρουμπής, Καϊμακάμης 3, Τότος 2, Μπετζιλαλί, Μάνθος 3, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίφκοβιτς 1, Μούγιτς 5.

Διαιτητές: ΓράψαςΚυριακού, Κόκκινη: 29:59 Κωστούλας (επικίνδυνο παιχνίδι-δεν κρατήθηκε δελτίο), Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 3/3-6/8