Ολυμπιακός-Δούκας 31-28: Δυσκολεύτηκαν αλλά νίκησαν οι “ερυθρόλευκοι”

Την 11η σερί του νίκη πήρε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με σκορ 31-28 του ΑΣΕ Δούκα, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Handball Premier, παραμένοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης.

Στις αρχές του παιχνιδιού, οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκαν πίσω στο σκορ από τους φιλοξενούμενους (1-3), αλλά με τα σημαντικά τέρματα των Παπαβασίλη και Οστρούτσο κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν, αλλά και να προσπεράσουν (6-5).

Στη συνέχεια, ο Βέμπερ ανέβασε τη διαφορά στο +3 (10-7), ενώ στη συνέχεια η απόσταση μεγάλωσε ακόμα περισσότερο (14-8), με τους παίκτες του Δούκα να μη μπορούν να ακολουθήσουν στο ρυθμούς των γηπεδούχων, ως αποτέλεσμα να πάνε στην ανάπαυλα με διαφορά 5 τερμάτων (15-10).

Στην επανάληψη, οι ισορροπίες παρέμειναν στο ίδιο επίπεδο, αλλά στα μέσα του 2ου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανεβάσουν στροφές, και να ισοφαρίσουν λίγα λεπτά πριν το τέλος, με το ματς να γίνεται κυριολεκτικά ντέρμπι (28-28).

Οι Πειραιώτες όμως παρέμειναν ψύχραιμοι στο φινάλε, και με τα τέρματα των Κανδύλα, Γκράτζαν και Μοντόρο διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-3, 6-5, 8-7, 12-8, 15-10 (ημχ.), 17-12, 21-17, 24-20, 26-22, 28-26, 31-28

Ολυμπιακός (Νίκος Γραμματικός): Ρούσος, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 4, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 3, Μπάγιος, Δομπρης 3, Βέμπερ 8, Πασσιάς 1, Μοντόρο 6, Λιολιος 1, Σλαβούλιτσα, Οστρούσκο 2, Γκάρντεν 2, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΑΣΕ Δούκα (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς, Παγιάτης 4, Μπατής 2, Παναγιώτου 5, Νικολινταης, Γερουλάνος, Αναστασίου 2, Ντούνης, Γιαντσα 4, Χαριτωνίδης, Κολεζάκης, Κοβάνης 3, Γκάσεβιτς, Κολλυρης, Στεφανίτσης 5.

Διαιτητές: ΣκλαβενίτηςΒήττας. Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/3-2/2