ΑΕΚ-Αναγέννηση Άρτας 25-29: Νίκη με “σούπερ” Σαΐντοβα για την ομάδα της Ηπείρου

Η Αναγέννηση Άρτας επικράτησε 29-25 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο φινάλε της 8ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε πολύ καλή μέρα, την πολύπειρη Νιγκίνα Σαΐντοβα, που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια και πρώτες σκόρερ της Σουρχάν και Κοβτούν (7 γκολ),

Με αυτή τη νίκη η ομάδα της Άρτας, έγινε το μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της 4ης θέσης που οδηγεί στα play-off του πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ πάλεψε το ματς κυρίως στο 1ο ημίχρονο και στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας πρώτη σκόρερ την Μπόργκες με 11 γκολ.

Με την Άρτα έκανε ντεμπούτο και η νέα ξένη της ομάδας η Ουκρανή Γιανίνα Τριετίνα που πήρε τη θέση της Μέτλεσκα, που υπέστη ρήξη χιαστών.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, μέχρι το 15’ όπου η Άρτα προηγήθηκε με 10-7 με σερί 3-0 από τέρματα των Nούλα, Κοβτούν και Προκοπίδου. Η ΑΕΚ σταδιακά μείωσε και κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο 26’ με την Μπόργκες.

Η φιλοξενούμενη ομάδα όμως έδειξε χαρακτήρα, αντιδρώντας σωστά, αφού κατάφερε ουσιαστικά να “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη με σερί 6-0 μετατρέποντας το 13-14 (28’) σε 13-20 (36’) με τρία γκολ της Σουρχάν, της Μούρνου και της Προκοπίδου.

Διακύμανση:

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 7-10, 9-10, 11-12, 13-16 (ημχ), 13-20, 14-22, 16-24, 19-25, 21-27, 25-29

ΑΕΚ (Ανταλής): Μάγκου 2, Καραγιάννη 1, Μανδαμαδιώτη, Φράγκα 2, Ψαριώτη, Κουτροδήμου, Μπουλάτοβιτς 1, Κατσίκα 1, Μανδά, Παύλου 1, Λυτρίβη, Χ. Μπρεάνου, Ραντούλοβιτς, Παναγιωτίδου 5, Μπόργκες 11, Πατρώνη 1

ΑΡΤΑ (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Ναντότσι, Σκάρα, Νούλα 4, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 4, Σαΐντοβα, Τσερέπη, Σουρχάν 7, Προκοπίδου 4, Κοβτούν 7, Σβετκόφσκα 2, Τριετίνα 1.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 1/1-3/5