Ολυμπιακός-Βάκερ Τουν 19-24: Ήττα για τους “ερυθρόλευκους” στην Ηλιούπολη και αποκλεισμός

Ηττήθηκε ο Ολυμπιακός από την Βάκερ Τουν με σκορ 19-24, στα πλαίσια του επαναληπτικού αγώνα της φάσης των “32” του ΕΗF European Cup και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι “ερυθρόλευκοι”, που είχαν ηττηθεί στην Ελβετία με σκορ 24-22, δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ εντός συνόρων, μιας και βρέθηκε για μία ακόμα φορά σε εκπληκτική ημέρα ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων, Βίνκλερ.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες πήγαιναν “χέρι-χέρι”, με τους γηπεδούχους να προηγούνται για πρώτη φορά προς το τέλος του ημιχρόνου (8-7), αλλά ισοφαρίστηκαν και έτσι το σκορ της ανάπαυλας ήταν ισόπαλο (8-8).

Στην επανάληψη, η Ελληνική ομάδα πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκε, καθώς οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά στην ισοφάριση, ενώ πέρασαν και μπροστά στα μέσα του 2ου ημιχρόνου, βάζοντας σε μπελάδες τους “ερυθρόλευκους” (15-16).

Στην εξέλιξη του παιχνιδιού, οι Ελβετοί εκμεταλλεύτηκαν τους κενούς χώρους του Ολυμπιακού, που είχε ανεβάσει την πίεση στα αντίπαλα καρέ, βρήκαν σημαντικά τέρματα και έτσι έφτασαν στην πρόκριση τους καλύτερους “16”, με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 4-4, 6-6, 6-7, 8-8 (ημ.), 10-9, 12-12, 14-14, 15-17, 17-20, 19-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Νιόκας 3, Παπαβασίλης 2, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Δομπρής, Βέμπερ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 1, Λιόλιος, Σιαβούλιτσα 4, Οστρούτσκο 2, Γκραντιάν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΒΑΚΕΡ ΤΟΥΝ: Βίνκλερ, φον Ντεσβάντεν 5, Λίντερ 4, Φέλντερ 1, Ντάλερ, Σόργκεν 3, Ρόμερ 1, Λούθι, Ντανμέγιερ 2, Γκινέτ

Διαιτητές: Βέσοβιτς, Μίτροβιτς,
Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 1/3 – 2/3