ΑΣΕ Δούκα-ΠΑΟΚ 29-35: Πέρασε από τον Βύρωνα ο «δικέφαλος»

Την πέμπτη του νίκη σε έξι εκτός έδρας αγώνες πήρε ο ΠΑΟΚ που πέρασε με 35-29 από τον Βύρωνα κόντρα στον Δούκα για τη 12η αγωνιστική της Handball Premier.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν ρυθμό και πήραν το προβάδισμα στο ημίχρονο (15-16). Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί μέχρι το 20-22 στο 42’ αφού μετά τις αποβολές των Αναστασίου και Γκάσεβιτς ο ΠΑΟΚ δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη που τον έφερε στους 19 βαθμούς. Στους 10 έμεινε ο Δούκας.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τζωρτζίνης με 7 γκολ και ακολούθησε ο Παπάζογλου με 6 ενώ από τον Δούκα ο Στεφανίτσης πέτυχε 8 τέρματα και από 6 οι Γιάντσα και Παναγιώτου.

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 6-5, 8-9, 10-10, 13-13, 15-16(ημχ.), 17-18, 19-22, 22-26, 23-29, 27-32, 29-35.

ΑΣΕ Δούκα (Γιωργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Παγιάτης 3, Μπατής 2, Παναγιώτου 6, Νικολίνταης, Γερουλάνος 3, Αναστασίου, Ντούνης, Γιάντσα 6, Χαριτωνίδης, Κολεζάκης, Κοβάνης, Γκάσεβιτς, Κολλυρης, Πάνου 1, Στεφανίτσης 8.

ΠΑΟΚ (Πάνος Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 1, Ελευθεριάδης 4, Τσαμουρίδης 1, Νικολαιδης 4, Παπάζογλου 6, Απόστολου, Τριανταφυλλίδης Τ. 2, Μοισίλοφ 1, Τσαναξίδης 5, Κουκμίσης, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης Δ. 2, Λαδάκης 1, Τζωρτζίνης 7, Γιαβασίδης.

Διαιτητές: Κινατζίδης – Φωτακίδης. Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 2/3 – 2/2

*Στο 39.17 αποβλήθηκε με τρίτο δίλεπτο ο Γκάσεβιτς (ΑΣΕ Δούκα) ενώ στο 46.52 αποβλήθηκε ο Αναστασίου (ΑΣΕ Δούκα) με απευθείας κόκκινη κάρτα.