ΑΕΚ-Αλίνγκσας 32-27: Με το “δεξί” η Ένωση για την πρόκριση στους “16” του European Cup

Η ΑΕΚ ήταν επιβλητική κόντρα στην Αλίνγκσας στο κατάμεστο κλειστό “Γ. Κασιμάτης”, αφού νίκησε με 32-27 και έκανε το πρώτο βήμα στον 1ο αγώνα του 3ου Γύρου του European Cup.

Το σύνολο του Αλέξη Αλβανού, με αυτή τη νίκη και την διαφορά των 5 τερμάτων, έχει την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση στους “16” της διοργάνωσης στην Σουηδία (11/12, 17:00). Να σημειωθεί ότι, η ΑΕΚ προκρίνεται στην επόμενη φάση με νίκη, ισοπαλία ή και ήττα έως και με 4 τέρματα.

Η Ένωση είχε σε καταπληκτική ημέρα τον Στίπε Μαντάλινιτς, ο οποίος σκόραρε 11 τέρματα, εκ των οποίων το τελευταίο στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο Κροάτης περιφερειακός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο με 9/10, ενώ πολύτιμες λύσεις έδωσαν οι Λέμος (6 γκολ), Λιάπης (5 γκολ) και ο τερματοφύλακας Άρσιτς που μπήκε στο 42’ αντί του Μάκτσεβιτς με το σκορ στο 24-23, συμβάλλοντας αποφασιστικά στο επιμέρους σκορ 8-4 της ΑΕΚ στα τελευταία 18 λεπτά.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με το “δεξί” στην αναμέτρηση , αφού προηγήθηκε με 4-1. Σταδιακά η Αλίνγκσας βρήκε ρυθμό, ψαλίδισε τη διαφορά (9-8 στο 15’), ενώ ισοφάρισε σε 10-10 στο 20’ με τον Πέντερσεν.

Στην συνέχεια, η ΑΕΚ με την είσοδο του Λέμος στο παιχνίδι, πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με δύο γκολ του Βραζιλιάνου για το 12-10 (22’) και αργότερα για το 14-12 (26’).

Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις να ισοφαρίσουν εκ νέου, με τους Πέντερσεν και Γιόνσον για το 14-14 και 15-15 (28’). Με τον Λέμος και δύο καταπληκτικά γκολ του Μαντάλινιτς η Ένωση έτρεξε σερί 3-0 για το 18-15 στο 30’ με τον Πέντερσεν να σκοράρει, διαμορφώνοντας το σκορ (18-16) του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και πάλι με την ΑΕΚ στο +3 (19-16, 20-17) με τους Τσιτόμπι και Ρογκούλσκι. Στο 34′ η Αλίνγκσας μείωσε σε 20-19, αλλά με τους Λιάπη, Τικ και Λέμος η διαφορά πήγε και πάλι στα 3 γκολ (22-19 στο 34’).

Παρά την εξαιρετική επίθεση της Ένωσης, η Σουηδική ομάδα ροκάνισε… την διαφορά για το 24-23 (42’) και μετά το γκολ ο Άρσιτς πήρε τη θέση του Μάτσκεβιτς κάτω από τα δοκάρια. Με Τσιτόμπι και Μαντάλινιτς η ΑΕΚ έφτασε στο 26-23 (45’), ενώ λίγο αργότερα (51’) με τους Αλμέιδα και Λέμος έφτασε στο +4 (28-24) για πρώτη φορά στο ματς.

Η Αλίνγκσας μείωσε σε 28-25 (53’), αλλά με τους Αλμέιδα, Αραμπατζή και Λιάπη να σκοράρουν το σκορ έγινε 31-25 (59’) με σερί 3-0 και επιμέρους σκορ 7-2 στα τελευταία 17 λεπτά. Η Αλίνγκσας μείωσε σε 31-27 (59:37) με δύο γκολ του Γκράνλουντ, αλλά ο φοβερός Μαντάλινιτς είχε το τελευταίο λόγο στο ματς με γκολ από γρήγορη εκτέλεση φάουλ στην εκπνοή για το τελικό 32-27.

Διακύμανση:

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-5, 9-6, 10-10, 13-12, 18-16 (ημχ), 22-19, 24-22, 26-24, 27-24, 30-25, 32-27

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ 2, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 11, Νικολαιδης, Αλμέιδα 2, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί 2, Ρογκούλσκι 2, Λέμος 6, Κεδέρης.

AΛΙΝΓΚΣΑΣ (Φράντσεν): Φρίσκ, Σάντμπεργκ 1, Πέντερσεν 6, Χάγκλουντ, Γκράνλουντ 8, Γιόνσον 3, Τόρμπγιορνσον 1, Χάγκβαλ, Γιόνε 1, Φίλεν 3, Μόλερ 1, Θορ 1, Χέλγκρεν 1, Γκέντσελ 1

Διαιτητές: Βέιμανς- Βόλμπερτους (Ολλανδία), Παρατηρητής: Ράντσικ (Σλοβακία), Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 2/2-2/2