ΠΑΟΚ- Διομήδης Άργους 20-26: «Διπλό» στη Μίκρα

Η αυλαία της 10ης αγωνιστικής της Handball Premier έπεσε με μία έκπληξη, καθώς ο Διομήδης Άργουςεπιβλήθηκε του ΠΑΟΚ στη Μίκρα με 26-20.

Οι φιλοξενούμενοι με αυτήν την επιτυχία τους «σκαρφάλωσαν» στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, αφήνοντας τον «Δικέφαλο του Βορρά» τέσσερις βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο ΑΕΚ και τρεις από τον Ολυμπιακό

Ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά αποκτώντας αέρα τριών γκολ στο 9’ (2-5), αλλά ο ΠΑΟΚ δεν άφησε την κατάσταση να ξεφύγει. Μέσα σε τέσσερα λεπτά σημείωσε ισάριθμα γκολ και μπήκε σε θέση οδηγού του σκορ. Η ομάδα του Άργους  όπως ξεκίνησε το πρώτο ημίχρονο φρόντισε να το τελειώσει αποκτώντας για δεύτερη φορά διαφορά τριών τερμάτων. (11-14).

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να επαναλάβει την ανατροπή, χωρίς να το καταφέρει. Ο Διομήδης ήταν ανώτερος και έβρισκε πάντα λύσεις, εμποδίζοντας τους γηπεδούχους να πλησιάσουν περισσότερο από δύο γκολ. Μάλιστα στο τελευταίο τρίλεπτο με 4-0 σερί διαμόρφωσαν το τελικό 20-26.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-5, 6-7, 8-8, 10-11, 11-14 (ημχ), 12-17, 14-17, 15-18, 17-20, 19-22, 20-26

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας, Ελευθεριάδης 3, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 1, Παπάζογλου 3, Τ. Τριανταφυλλίδης 1, Μοϊσίλοφ, Τσαναξίδης 2, Κουκμίσης 1, Καβουσανάκης 5, Δ. Τριανταφυλλίδης 2, Λαδάκης, Τζωρτζίνης 1, Γιαβασίδης, Βελισσαρίου.

Διομήδης (Ζαραβίνας): Κωστούλας 1, Τσάκαλος 3, Τζίμπουλας 2, Τσιγαρίδας 9, Γ. Μούγιτς 3, Μάλλιος, Τερλέτσκι, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάμης, Μπετζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Άντελιτς, Ζίφκοβιτς 1, Τζ. Μούγιτς 2.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Τόλιος. Δίλεπτα: 5-5. Πέναλτι: 0/0 – 2/4