ΠΑΟΚ-ΑΕΣΧ Πυλαίας 30-26: Επιστροφή στις νίκες για τον δικέφαλο του βορρά

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 30-26 στη Μικρά για την 8η αγωνιστική της Handball Premier επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Οι γηπεδούχοι, μετά από το αρχικό 2-2, παγιώσαν τη διαφορά στα τρία τέρματα (8-5, 10-7), για να κλείσουν ωστόσο το ημίχρονο προηγούμενοι με 15-9.

Στην επανάληψη η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (21-14), αλλά τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 25-21 με 9 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Εκεί όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε σημαντικές λύσεις με Τζωρτζίνη και Παπάζογλου για να ξεφύγει ξανά, με τους παίκτες του Γούσιου να διαχειρίζονται το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο λεπτό και να παίρνουν τη νίκη με 30-26.

ΠΑΟΚ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 30-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-3, 8-5, 9-5, 10-7, 15-9 (ημχ), 18-12, 20-13, 21-16, 25-19, 28-23, 30-26

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Δούγιας 2, Ελευθεριάδης 5, Τσαμουρίδης, Νικολαΐδης 3, Παπάζογλου 4, Α. Τριανταφυλλίδης, Μοισίλοφ, Τσαναξίδης, Κουκμίσης 6, Καβουσανάκης 1, Δ. Τριανταφυλλίδης 3, Λαδάκης 1, Τζωρτζίνης 5, Γιαβασίδης, Βελισσαρίου.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 5, Μανωλούδης 4, Μέτσης, Τσαμεσίδης 2, Λαστσάκοφ 2, Γιαννακίδης, Κουκμίσης, Ορφανουδάκης, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 4, Κυριακίδης, Σιγγιρίδης 2, Γιορανίδης 2, Στογιάνοβιτς 4, Σεϊρεκίδης.

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Κόκκινη: 58:51 Λαδάκης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 4/4-2/3