ΑΕΚ-Χάρι Απ 35-30: Προβάδισμα πρόκρισης για την «Ένωση»

Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ απέναντι στην Ολλανδική Χάρι Απ με σκορ 35-30, στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων για τον 2ο γύρο του EHF European Cup.

Ο προπονητής της «Ένωσης», Αλέξης Αλβανός, κατάφερε να διαχειριστεί άψογα και με ψυχραιμία το εις βάρος σκορ της ομάδας του στο 1ο ημίχρονο, αλλά και το ισόπαλο σκορ μέχρι το 45ο λεπτό, και να καθοδηγήσει τους παίκτες του σε μία υπερπολύτιμη νίκη.

MVP της αναμέτρησης, χωρίς αμφιβολία, ο Τσιτόμπι, ενώ ξεχώρισαν για τους «κιτρινόμαυρους» οι Τικ και Ηλιόπουλος, με τις σωστές μεταβιβάσεις τους και τη σταθερή επίδοσή τους, την ώρα που η μπάλα «έκαιγε».

Για τους φιλοξενούμενους, κορυφαίος ήταν ο Μιντέμα με 10 τέρματα, αλλά προς το τέλος της αναμέτρησης είχε περιοριστεί από την αμυντική προσέγγιση των γηπεδούχων, και δεν κατάφερε να απειλήσει εκ νέου.

Τα πεντάλεπτα : 4-3, 7-5, 7-9, 10-12, 13-14, 17-16( ημίχρονο) 20-19, 24-23, 26-26, 29-27, 32-29, 35-30.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής. Τικ 4, Ζίβκοβιτς 2, Μαντάλινιτς 7. Ηλιόπουλος 5, Κοτσιώνης. Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Καλόμοιρος, Σοκολιτς, Τσιτόμπι 5, Ρογκούλακι 3, Λέμος 3, Κεδέρης 3.

ΧΑΡΙ ΑΠ (Εμάνουελ Κρέμερ): Μέιερ 4. Μορέιρα 1. Τακό, Μπόνστρα 3, Μπος Μιράντα, Αζένια 1, Μιντέμα 10, Βερμέερ 2. Φερέιρα, Φίγκε, Ρίκστεν 5, Τοτ, Γιάσπερς 4.

Διαιτητές. Αλτμάρ-Χόρβαι. Δίλεπτα: 4-3. Πέναλτι: 7/6, 110