Α1 Γυναικών: ΠΑΟΚ-Πυλαία 27-31: Ιστορικό διπλό στη Μίκρα

Την πρώτη της, και ιστορική, νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ πανηγύρισε η γυναικεία ομάδα χάντμπολ της Πυλαίας, με σκορ 27-31, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες ήταν καλύτερες στα περισσότερα διαστήματα της αναμέτρησης στη Μίκρα, γεγονός που δικαιολογεί και τις κατά τόπους μεγάλες διαφορές στο προβάδισμα (11-15 ημίχρονο, 17-20, 18-25, 21-26).

Ειδικά μετά το 35ο λεπτό του παιχνιδιού, που η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τα 3 τέρματα, με βασικό “όπλο” της Πυλαίας την Μαριάνα Αζεβέδο, που “πυροβόλησε” 9 φορές την εστία του Δικεφάλου.

Δεινή στο σκοράρισμα αποδείχθηκε και η Έλενα Κερλίδη, που πέτυχε 6 τέρματα, ενώ για τις γηπεδούχες καλή εμφάνιση πραγματοποιήσαν οι Χατζηπαρασίδου και Γκρμπάβτσεβιτς, που σκόραραν 5 φορές.

Με το σημερινό διπλό, η ομάδα της Πυλαίας απολαμβάνει την 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς, έχοντας συγκάτοικο την Νέα Ιωνία, σε αντίθεση με τις ασπρόμαυρες που πέφτουν στην 3η θέση, με 4 βαθμούς.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-7, 7-8, 9-10, 10-12, 11-15 (ημχ), 14-16, 17-20, 18-25, 21-26, 24-28, 27-31.

ΠΑΟΚ Mateco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 2, Βράνσιτς 2, Χριστοφόρις, Σαμολαδά, Αμβροσιάδου, Καπρινιώτη, Σεβδίλη 1, Γκόμες 2, Ζενελι 1, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάβτσεβιτς 5, Ριμπέιρο 3, Μπουράτο 4.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Βακάλης): Πιαντίνι, Κερλίδη 6, Τροχίδου 2, Μόσχου, Κ. Κουκμίση, Καραχαρίση 1, Θεοδοσοπούλου, Μ. Κουκμίση 2, Τάκη, Κωστοπούλου 3, Τόρες 4, Αζεβέδο 9, Σελεμίδου, Αργυροπούλου 2, Γκόμες, Ζηνωνίδου 2.

Διαιτητές: Θεοδοσίου – Τζαφερόπουλος. Δίλεπτα: 4-6. Πέναλτι: 2/3 – 3/3