EURO 2024, Προκριματικά, Ελλάδα-Ολλανδία 32-28: Πρώτη νίκη για τους Άνδρες στον όμιλο

Τεράστιας σημασίας νίκη για την Εθνική Ελλάδος απέναντι στην Ολλανδία με σκορ 32-28, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών αγώνων για το EURO 2024, μετά την ήττα της πρεμιέρας από την Κροατία μεσοβδόμαδα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που διατηρούσε καθ΄ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ένα μικρό προβάδισμα από τους φιλοξενούμενους, στο κλειστό, αλλά κατάμεστο, γυμναστήριο της Χαλκίδας, έφτασε δύσκολα αλλά δίκαια στη νίκη, που της επιτρέπει να βλέπει την πρόκριση στην τελική φάση της Ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

Οι διεθνείς μετά το αρχικό 1-2 βρίσκονταν συνεχώς στην πρωτοπορία του παιχνιδιού, κάτι που διατήρησαν μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Η Εθνική είχε πολυφωνία στην επίθεση με 4 παίκτες να σημειώνουν από 5 τέρματα. Ανάμεσα σε αυτούς και ο 18χρονος ίντερ, Αχιλλέας Τόσκας που σημείωσε καθοριστικά γκολ στο 1ο ημίχρονο που ολοκληρώθηκε με 15-12 υπέρ της Ελλάδας.

Στο 2ο ημίχρονο οι Ολλανδοί ανέβασαν την απόδοσή τους και πίεσαν με σκοπό την μεγάλη ανατροπή. Το παιχνίδι έγινε θρίλερ αλλά οι Έλληνες διεθνείς έδειξαν ψυχραιμία, έσφιξαν την άμυνά τους και με σωστές αποφάσεις στην επίθεση κυρίως με τους Τόσκα και Μυλωνά έφτασαν στη πολυπόθητη παρθενική νίκη στον όμιλο.

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Μπόσκος, Λιάπης 5, Μυλωνάς 5, Μάλλιος 4, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 3, Τόσκας 5, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Δομπρής, Τζηράς 5, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 2, Αραμπατζής 2, Παπαντωνόπουλος, Κεδέρης 1.
ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Όλσον): Ραβενσμπέργκεν, Στάβαστ 3, Τεν Βέλντε 2, Σονάκερ, Κουιμαν, Σλούιτερς, Μπενχανέμ 4, Σάγκεν 2, Βερστάινεν 5, Άνταμς, Τ. Σμιτς, Μπουμχούβερ 2, Κ. Σμιτς 7, Ντε Νεγκτ, Σχμέιτς, Μπάιγενς 3.
Διαιτητές: ΜπόρισιτςΜάρκοβιτς (Σερβία), Λεβίν (Ισραήλ)
Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 6/8-2/2

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 7-6, 10-8, 11-10, 15-12 (ημ.) 17-16, 20-18, 23-22, 25-25, 28-27, 32-2