EHF European Cup, Αναγέννηση-Μπιάλα 21-21: Παρέμεινε “ζωντανή” για την πρόκριση η ομάδα της Άρτας

Ισόπαλος με 21-21 έληξε ο δεύτερος αγώνας μεταξύ της Αναγέννησης Άρτας και της βουλγάρικης Μπιάλα για το EHF European Cup στο χάντμπολ..

Την Κυριακή (16/10) θα κριθεί η πρόκριση για την Αναγέννηση Άρτας και της Μπιάλα, στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Άρτας γύρισε δύο φορές το ματς από διαφορά 3 και 4 γκολ και είχε στο τέλος και την ευκαιρία να το κερδίσει, αλλά να δεν το κατάφερε.

Η Βουλγαρική ομάδα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4 τέρματα (4-8) στο 14’. Ωστόσο, παίζοντας καλή άμυνα η Άρτα μέσα σε 8 λεπτά μείωσε στο γκολ (7-8), με την Μπιάλα να διατηρεί το ελάχιστο προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11-10.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μπιάλα μπήκε πιο δυνατά και ανέβασε την διαφορά στο +4 (14-10) στο 33’. Η Άρτα όμως όχι αντέδρασε πάλι, αλλά στο 43΄ πέρασε και μπροστά στο σκορ με την Νούλα (16-15), κάνοντας ένα σερί 5-0!

Ομως, δύο 2λεπτες αποβολές στο 49’ έκαναν τη ζημιά για την ομάδα της Ηπείρου, καθώς η Μπιάλα από το 49’ ως το 52’ μετέτρεψε το εις βάρος της 17-16 σε 17-20.

Στο 54’ ήταν η σειρά της Μπιάλα να δεχτεί δίλεπτη και αποβολή της Τρουμπίτσινα, δίνοντας μία ακόμη ευκαιρία στην ελληνική ομάδα να μπει στο παιχνίδι. Σκόραρε αμέσως, μειώνοντας σε 18-20, αλλά με παίκτρια λιγότερη η Μπιάλα έβαλε γκολ στη κόντρα και διατήρησε το +3. H Μελτέσκα μείωσε στο 58’ σε 20-21 (προηγήθηκε ένα λεπτό πριν γκολ της Μούρνου) και στην κόντρα η Κόβτουν ισοφάρισε σε 21-21, 1:02 πριν το τέλος του ματς.

Διακύμανση

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Δήμου, Ναντότσι, Σκάρα, Νούλα 3, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 3, Σάιντοβα, Τσερέπη, Σουρχάν 4, Προκοπίδου 2, Κοβτούν 4, Τβετκόφσκα, Παπακοσμά 0, Μετέλσκα 5.
ΜΠΙΑΛΑ (Ζόσαν): Καρτζίλοβα, Μπάμπιλ 10, Τοντόροβα, Ι. Ιβάνοβα 3, Μπογκνάνοβα 1, Βελίκοβα, Τάτσε 1, Χορένκο 3, Σάλι, Κασάμποβα 3, Κ Ιβάνοβα, Τσορνιάβσκα, Χασάν, Χοντσαρένκο, Τσάνοβα, Τρουβίτσινα.

Διαιτητές: Λούνγκου – Παρασκιβ (Ρουμανία): Δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι: 5/5 – 3-3