Προκριματικά EURO 2024, Κροατία-Ελλάδα 33-25: Ήττα παρά την καλή εμφάνιση στην πρεμιέρα

Παρά την καλή της παρουσία στο Βαρατζίν, η Εθνική ομάδα Ανδρών ηττήθηκε από την ισχυρή Κροατία με 33-25 στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης του EURO 2024.

H ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα στάθηκε εξαιρετικά για ένα 25λεπτο δείχνοντας ότι τα περιθώρια βελτίωσης είναι μεγάλα στην προσπάθειά της για να προκριθεί στα τελικά της διοργάνωσης.

Αγωνιστικά, η Κροατία ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε 8-4 με τον Μαρτάνοβιτς στο 11’ και 9-5 με τον Λούτσιν στο 12’, αλλά η Εθνική αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 11-9 με το πρώτο γκολ του Τόσκα με την «γαλανόλευκη» στο 18’ και 11-10 με τέρμα του Τζηρά στο 20’.

Μάλιστα ο έμπειρος δεξιός εξτρέμ ήταν αυτός που ισοφάρισε 13-13 στο 25’ με την Ελλάδα να «τρέχει» επιμέρους σκορ 8-4. مال مجاني Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου (18-13) και στις αρχές του δευτέρου η Ελλάδα δέχθηκε ένα σερί 6-0 και το σκορ διαμορφώθηκε 19-13 (31’). موقع الخيل

Η Εθνική βρέθηκε πίσω με 9 τέρματα διαφοράς στο 43′ (26-17), αλλά δεν παράτησε το ματς και κατάφερε να μειώσει σε 26-20 στο 48’ με τον Τόσκα και 28-23 στο 51’ με τον Αραμπατζή, ενώ έχασε και δύο επιθέσεις για να φτάσει στο -4.

Στα τελευταία λεπτά κάποιες λάθος επιλογές στον παίκτη παραπάνω έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να κάνουν το 31-23 (58’) και το 33-25 με τέρμα σχεδόν στην εκπνοή που ήταν και το τελικό σκορ.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Δημήτρης Τζηράς με 5 γκολ, έχοντας το απόλυτο 4/4 στα πέναλτι, ενώ 4 τέρματα πέτυχε στο ντεμπούτο του με τη «γαλανόλευκη» ο 18χρονος δεξιός ίντερ Αχιλλέας Τόσκας.

ΚΡΟΑΤΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 33-25

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 7-4, 10-7, 11-10, 13-13, 18-13 (ημχ.), 21-15, 22-17, 26-19, 28-22, 29-23, 33-25

ΚΡΟΑΤΙΑ (Χόρβατ): Μάριτς, Ντούβνιακ 2, Σάρατς 1, Κάρασιτς 3, Μούσα, Τσίντριτς 1, Ματάνοβιτς 1, Μάντιτς 5, Λούτσιν 3, Γιάγκανατς 2, Κουζμάνοβιτς, Μαρτίνοβιτς 5, Σίπιτς, Σέγκο, Γκλάβας 6, Γιέλινιτς 4.

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Μπόσκος 1, Λιάπης 3, Μυλωνάς 3, Μάλλιος, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 3, Δομπρής, Τζηράς 5, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 3, Αραμπατζής 3, Παπαντωνόπουλος.

Διαιτητές: Αντόρκα- Χούκερ (Ουγγαρία), Παρατηρητής: Γιόβιτς (Βοσνία), Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 2/3-4/4