Ολυμπιακός-Πυλαία 28-25: Πήραν θετικό αποτέλεσμα για την συνέχεια οι “ερυθρόλευκοι”

Ο Ολυμπιακός έφθασε στην δεύτερη νίκη του στην σεζόν επικρατώντας με 28-25 της Πυλαίας για την 3η αγωνιστική της Handball Premier.

Τα 13 από τα τέρματα των “ερυθρόλευκων” σημείωσαν οι Παπαδόπουλος (7) και Βέμπερ (6), ενώ για την Πυλαία πρώτος σκόρερ ήταν Κουκμίσης (9).

Η ομάδα της Πυλαίας σε ένα ακόμα παιχνίδι είχε ανταγωνιστικό πρόσωπο, παρά τις πολλές απουσίες (Μέτσης, Καραγκιοζόπουλος, Σεϊρεκίδης, Στογιάνοβιτς), βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους.

Στο 1ο ημίχρονο η Πυλαία ξεκίνησε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε με +3 (2-5 στο 9’, 3-6 στο 12’ και 4-7 στο 14’) με τον Ολυμπιακό να απαντά με σερί 4-0 για το 8-7 στο 19’, εκμεταλλευόμενος τη δίλεπτη στον Ζαφείρη, αλλά και τις επεμβάσεις του Μπάουερ, η μία σε πέναλτι του Τσαμεσίδη. Η Πυλαία αντέδρασε και πέρασε ξανά μπροστά (8-9) στο 21’ και οι δύο ομάδες πήγαν χέρι- χέρι έως το ημίχρονο 13-13. موقع ويليام هيل

Το πολύ καλό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην επανάληψη απέφερε επιμέρους σκορ 8-2 στο διάστημα 30′-40′ και παρά την αντίδραση της Πυλαίας, που πλησίασε σε 23 21 στο 50′, η νίκη πήγε στους Πειραιώτες με τελικό σκορ 28-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 28-25

Διακύμανση

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-5, 5-7, 8-9, 11-11, 13-13 (ημίχρονο), 18-14, 21-15, 21-17, 23-21, 25-23, 28-25.

Ολυμπιακός (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νυοκάς 3, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης, Κανδύλας, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Βέμπερ 6, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 3, Οστρούσκο, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ.

Πυλαία (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης, Μανωλούδης 1, Τσαμεσίδης 4, Λαχτσάκου 1, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 9, Ορφανουδάκης, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 3, Κυριακίδης, Σιγγιρίδης, Κυριακού 4 , Γιορανίδης 2, Αλατσατιανός.

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης-Ζήσης. Δίλεπτα: 4-4. Πέναλτυ: 3/3, 3/2.