Δράμα – ΑΣΕ Δούκα 29-29: Μοιράστηκαν βαθμούς στο “Δημήτρης Κραχτίδης”

Μετά από μια συναρπαστική σε εξέλιξη αναμέτρηση Bianco Monte Δράμα και ΑΣΕ Δούκα αναδείχτηκαν ισόπαλοι 29-29, για την 3η αγωνιστική της Handball Premier.

Το σκορ, αλλά και το ροζ φύλλο αγώνα, άλλαζαν διαρκώς χέρια από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα με 3 τέρματα στο 6′, ωστόσο η Δράμα κατάφερε να προηγηθεί αρχικά με 10-6 και στη συνέχεια με 13-8 για να πάνε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 13-10.

Μ’ ένα σερί 7-1 ο Δούκας ανέκτησε το προβάδισμα (15-14) στο 34′ και από εκεί και πέρα είχαμε ντέρμπι.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα (29-29) παρά το γεγονός ότι 2,5 λεπτά πριν από το φινάλε η Δράμα είχε πάρει διαφορά δύο τερμάτων (27-25), έχοντας επιστρέψει από το 21-24, με 13 λεπτά να απομένουν.

Παπαγεωργίου με 8 και Τόσκας με 7 τέρματα ήταν αυτοί που ξεχώρισαν από τους Δραμινούς, ενώ από τον Δούκα Γιάντσας και Παναγιώτου είχαν από 6 τέρματα, με τον Τζήρα να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 5 τέρματα.

ΔΡΑΜΑ MONTE BIANCO – ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 29-29

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-6, 10-6, 12-7, 12-8, 13-10 (ημχ.), 16-15, 17-19, 19-22, 23-24, 27-25, 29-29. العاب بوكر للكبار

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Παπάζογλου 1, Μπάρμπας, Μωραΐτης 2, Χάιτιδης, Πολυδωρος, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρινογλου, Τορνικίδης, Τόσκας 7, Τουνγκελίδης 4, Καβαζης, Παπαγεωργίου 8, Ζιβούλοβιτς 2, Παπαδόπουλος 5, Κρανιώτης, Σινά.

ΔΟΥΚΑΣ (Χαλκίδης): Μποροντάι, Τζηράς 5, Παγιάτης 1, Τσακουρίδης 2, Παναγιώτου 6, Γερουλάνος 2, Αναστασίου 1, Κοβάνης, Ντούνης, Γιαντσα 6, Χαριτωνίδης, Γκασεβιτς 1, Κολλύρης, Πάνου 4, Δικαιούλιας, Στεφανίτσης 1.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 7-6, Πέναλτι: 2/3-2/3.